PIEŃSK – Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918 r. między 5:12 a 5:20 złożono podpisy pod porozumieniem wyznaczającym na godzinę 11:00 koniec działań na froncie i tak oto dobiegła końca pierwsza wojna światowa. Data ta na mocy ustawy sejmowej z 1937 r. stała się dla Polaków Dniem Niepodległości, który do dziś traktujemy jako najważniejsze dla nas święto.

You are currently viewing PIEŃSK –  Narodowe Święto Niepodległości

Mieszkańcy Pieńska uczcili pamięć tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę oraz złożyli hołd tym, którzy przyczynili się do odrodzenia naszego kraju.

 

 

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, którą celebrował o. Daniel – duszpasterz Parafii pw. św Franciszka w Pieńsku.

Po mszy nastąpił przemarsz w kierunku Placu Wolności, na którym pod pomnikiem Poległych za Wolność Ojczyzny złożono kwiaty.

W trakcie uroczystości przed pomnikiem zabrał glos Łukasz Brodziak – Przewodniczący Rady Miejskiej:

„123 lata niewoli to była wielka tragedia nie tylko dla kraju, który utracił niepodległość i zniknął, ale przede wszystkim dla każdej jednostki ludzkiej, która utraciła wolność osobistą. Co czuł człowiek, który w urzędzie nie mógł załatwić sprawy w swoim języku? Jak mieli czuć się rodzice tłumaczący dzieciom, dlaczego pani w szkole mówi w niezrozumiałej dla nich mowie? Nie można było nawet popolitykować, bo gminą zarządzał carski urzędnik” . Wolność to wartość dla wielu z nas najwyższa. Dlatego warto o nią dbać”.

Kulminacyjną częścią obchodów był koncert w sali widowiskowej Euroregionalnego Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku  – „Muzyka a sprawa polska” w wykonaniu artystów Dolnośląskich Salonów Muzycznych.

23. Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca zaprezentował sprzęt wojskowy.

Nie zabrakło również poczęstunku – tradycyjnych rogali oraz zupy gulaszowej.

Zapraszamy na fotorelację:

Fot. Mariusz Pozorski

Loading

Reklama
Reklama