Oddaj krew – uratuj życie!

Krew to dar życia. Nie można jej niczym zastąpić. Dlatego oddając krew możesz uratować czyjeś życie. Podziel się tym co masz najcenniejsze. Możesz to zrobić w każdy poniedziałek i czwartek od 7:00 do 8:30 w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Bogatyni przy ulicy Szpitalnej 16. Przyjdź, nie bądź obojętny.

You are currently viewing Oddaj krew – uratuj życie!

Kto może zostać dawcą?

Osoby od 18 do 65 roku życia:

  • które ważą co najmniej 50 kilogramów
  • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
  • które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii)
  • które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli:

  • nie mieć objawów przeziębienia,
  • nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego)

 

 

Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 litry płynów i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Pamiętajmy, że krew potrzebna jest każdego dnia. Nigdy nie wiesz, kiedy sam będziesz jej potrzebował.

Więcej informacji na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu pod adresem: http://www.rckik.walbrzych.pl/site/

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Loading

Reklama
Reklama