Nowy wiek emerytalny w Polsce?

Większość Polaków twierdzi, że będzie pracować także po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale nadal ma to być możliwość, a nie konieczność.

You are currently viewing Nowy wiek emerytalny w Polsce?

Aktualny wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Najnowsze statystyki wskazują, iż ludzie coraz chętniej korzystają z możliwości kontynuowania pracy po 60 i 65 roku życia, a największą zachętą do takiego działania jest wysokość emerytury, która wzrasta wraz z ilością przepracowanych lat.

Zmiana wieku emerytalnego w Polsce to w ostatnim czasie coraz głośniejszy temat. Rząd sprawi, że będziemy musieli pracować dłużej? Jest jasna deklaracja minister Marleny Maląg.

Nowy wiek emerytalny w Polsce od 2024 roku?

Na konferencji prasowej minister rodziny Marleny Maląg i prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej padło pytanie, kiedy będzie konieczne podniesienie wieku emerytalnego z powodu niekorzystnych czynników demograficznych. Wprowadzenie takiego rozwiązania rekomenduje Polsce m.in. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Minister rodziny Marlena Maląg, odnosząc się do tej kwestii, powiedziała, że przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku powinno być wyborem, a nie przymusem, dlatego rząd wprowadził wiele instrumentów zachęcających do dłuższego pozostawania na rynku pracy. Jak wskazała, jest to na przykład PIT 0 dla seniorów.

– Nie po to przywracaliśmy wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), aby teraz pracować nad jego wydłużeniem – oświadczyła szefowa MRiPS.

Coraz więcej Polaków przyznaje, że raczej nie skorzysta z obniżonego kilka lat temu wieku emerytalnego i po jego osiągnięciu będzie dalej pracować. Twierdzi tak 55 proc. respondentów w badaniu Barometr Polskiego Rynku Pracy firmy Personnel Service. Odsetek ten się zwiększa, rok temu takich odpowiedzi było 50 proc.

 

 

Waloryzacja emerytur. Prognoza na 2024 rok

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest co roku. Wzrost świadczeń ma na celu zrekompensowanie seniorom wzrostu cen i kosztów życia. W 2023 wskaźnik waloryzacji ostatecznie wyniósł aż 14,8 proc., co skutkowało podwyżką świadczeń dla seniorów aż o 250 zł. Wyższe kwoty zaczęły obowiązywać od 1 marca tego roku, w związku z czym minimalna emerytura oscyluje obecnie na kwotę 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto.

Prognozy dotyczące kolejnych waloryzacji dla niektórych mogą być rozczarowujące. Zakłada się, iż w 2024 roku wskaźnik ma wynieść 10,9 proc., natomiast w 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć tylko o 5,77 proc. W kolejnych latach wskaźnik waloryzacji nie powinien przekraczać 5 proc. Spodziewany jest bowiem spadek inflacji. Zgodnie z przewidywaniami od 1 marca 2024 roku seniorzy otrzymaliby emeryturę w wysokości 1750,30 zł brutto.

Wiek emerytalny. Jak jest w innych krajach Europy?

W odróżnieniu do Polski powszechny wiek emerytalny w Europie, a przynajmniej w większości jej krajów, jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn. Ogólny pułap wieku, który uprawnia do emerytury, jest wysoki. Kształtuje się on na poziomie 65 lub 67 lat. Najwyższy wiek emerytalny w Europie obowiązuje w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii – 68 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Z kolei najszybciej aktywność zawodową można zaprzestać w Mołdawii. Kobiety otrzymają tam emeryturę po ukończeniu 57. roku życia, a mężczyźni po osiągnięciu 62 lat.

Źródło: msn.com/pl

Loading

Reklama
Reklama