Niebezpieczny pościg za przemytnikami ludzi (VIDEO)

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Legnicy oraz Zgorzelca wspólnie z policjantami zatrzymali po dynamicznym pościgu dwa samochody, których kierowcy, obywatele Polski, organizowali siedmiu cudzoziemcom nielegalny wjazd na terytorium Niemiec. Teraz grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

You are currently viewing Niebezpieczny pościg za przemytnikami ludzi (VIDEO)

W środę w godzinach nocnych (19 lipca) strażnicy graniczni z Legnicy oraz Zgorzelca we współpracy z legnickimi policjantami pełnili na autostradzie A2 służbę ukierunkowaną na zwalczanie nielegalnej migracji. Na odcinku trasy A2 w powiecie legnickim wytypowali i skierowali do kontroli drogowej osobowego renaulta oraz fiata na polskich numerach rejestracyjnych. Kierowcy pojazdów nie zastosowali się do wydawanych sygnałów do zatrzymania i z dużą prędkością zaczęli oddalać się od funkcjonariuszy w kierunku granicy z Niemcami. Funkcjonariusze natychmiast podjęli pościg za uciekającymi samochodami. Kierowcy renaulta i fiata lekceważyli przepisy ruchu drogowego i nie zważali na stwarzanie zagrożenia innym użytkownikom drogi. Po kilkudziesięciu kilometrach, w rejonie byłego przejścia granicznego w Olszynie zatrzymano ścigane pojazdy.

W trakcie legitymowania osób w zatrzymanych samochodach okazało się, że fiatem i renaultem podróżowało trzech Polaków, w wieku 20, 23 i 46 lat, którzy organizowali siedmiu cudzoziemcom pochodzącym z Indii, przekroczenie wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy. Dwóch Polaków podróżujących fiatem miało za zadanie pilotować osobowego renaulta, aby „bezpiecznie”, czyli bez zatrzymywania przez służby mundurowe, dotarł do Niemiec. Natomiast we wspomnianym renaulcie, funkcjonariusze doliczyli się siedmiu Hindusów leżących na podłodze auta, którzy nie posiadali przy sobie dokumentów tożsamości.

 

 

Hindusi nie posiadali również dokumentów potwierdzających legalność pobytu w Polsce. W związku z usiłowaniem przekroczenia wbrew przepisom granicy z Polski do Niemiec cudzoziemców zatrzymano oraz wszczęto wobec nich postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Decyzją sądu, do czasu opuszczenia naszego kraju, wszyscy zostali umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Z kolei trzech Polaków zostało zatrzymanych i usłyszeli zarzuty organizowania siedmiu Hindusom przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy. Dwóch Polaków przyznało się do zarzucanego im czynu i złożyło wyjaśnienia. Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju.

Za organizowanie innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Polski Polakom grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

 

por. SG Paweł Biskupik p. o. rzecznika prasowego Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Loading

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Jaroslaw

    Trass A2 przebiega przez powiat leggnicki?hmmm

  2. Matylda

    Polakom grozi 8 lat a ukraincom za to samo tylko pouczenie

  3. Obywatel

    Jak Olszyna to raczej A18 bo nawet nie A4

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama