Najczęściej kradzione samochody w Polsce

Jak informuje Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w ubiegłym roku z powodu kradzieży wyrejestrowano w Polsce „zaledwie” 5 646 pojazdów z grupy samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 6 ton. To o 8,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Liczba stanowi niecałe 0,03 proc. z liczącego ponad 22 miliony aut parku samochodów osobowych i dostawczych. To wyraźny spadek, jeśli wziąć pod uwagę, że w ostatnich latach z powodu kradzieży wyrejestrowywano w Polsce 6-7 tys. aut rocznie.

You are currently viewing Najczęściej kradzione samochody w Polsce

Kradzieże samochodów w Polsce w 2023 roku. Warszawa stolicą złodziejstwa

Zgodnie z wieloletnią „tradycją” za polską stolicę przestępczości samochodowej wciąż uchodzi Warszawa i szerzej województwo mazowieckie. Z danych Samaru wynika, że na Mazowszu w wyniku kradzieży wyrejestrowano w ubiegłym roku aż 2353 samochody osobowe i dostawcze. W teorii oznacza to, że 4 na 10 skradzionych w Polsce samochodów osobowych skradzionych zostało właśnie na tym obszarze.

 

 

W praktyce trzeba jednak pamiętać, że złodzieje interesują się głównie nowszymi pojazdami, których zakup finansowany jest np. poprzez leasing lub kredyt. Po części odpowiada to za wiodącą w statystyce pozycję Warszawy, gdzie zarejestrowanych jest najwięcej nowych samochodów (własność banków i instytucji finansowych). Dane o wyrejestrowaniach nie muszą więc zgadzać się z faktycznym miejscem kradzieży pojazdu.

Stosunkowo duża liczba wyrejestrowań dotyczy też województw:

 • dolnośląskiego (537 wyrejestrowanych aut),
 • śląskiego (444 wyrejestrowanych aut),
 • wielkopolskiego (444 wyrejestrowanych aut).

Po drugiej stronie skali znajdują się województwa:

 • opolskie (50 skradzionych pojazdów),
 • świętokrzyskie (58 skradzionych pojazdów),
 • podlaskie (70 pojazdów).

Przestępczość samochodowa coraz mniej straszna?

Chociaż blisko 6 tys. wyrejestrowanych z powodu kradzieży samochodów oznacza ponad 15 kradzieży dziennie, warto przypomnieć, że jeszcze w 2005 roku z polskich ulic i garaży „zniknęło” blisko 45,3 tys. aut. Rekordzistą w tym zakresie był niechlubny rok 1999, gdy w wyniku kradzieży wyrejestrowano w Polsce aż 71,5 tys. samochodów, co daje wynik ponad 195 samochodów dziennie!

Najczęściej kradzione samochody w Polsce w 2023 roku. Ranking marek

Najnowsze zestawienie dotyczące wyrejestrowań z powodu kradzieży nie ucieszy właścicieli nowych aut spod znaku Toyoty. Japońska marka – trzeci raz z rzędu – sklasyfikowana została na szczycie listy popularności wśród amatorów cudzej własności. W ubiegłym roku z powodu kradzieży wyrejestrowano w Polsce aż 869 Toyot. Ponad 3/4 z nich – dokładnie 655 sztuk – wyrejestrowanych zostało w Warszawie. Potwierdza to, że łupem złodziei padają głównie młode rocznikowo pojazdy, często należące do firm finansujących zakupy chociażby poprzez leasing.

W podziale na marki, pierwsza piątka najczęściej wyrejestrowywanych z powodu kradzieży pojazdów prezentuje się następująco:

 1. Toyota – 869 sztuk,
 2. Audi – 427 sztuk,
 3. Volkswagen – 398 sztuk,
 4. BMW – 383 sztuk,
 5. Mercedes – 328 sztuk.

Oznacza to, że poza właścicielami aut marki Toyota, pewne powody do niepokoju mogą też mieć właściciele samochodów koncernu Volkswagena i niemieckich marek premium. W przypadku samej Toyoty pamiętać trzeba jednak o kwestii skali. Od kilku lat japońska marka plasuje się bowiem na szczycie listy najlepiej sprzedających się nowych samochodów w Polsce.

Najczęściej kradzione samochody w Polsce w 2023 roku. Ranking modeli

O gigantycznym zainteresowaniu złodziei Toyotami świadczy też lista dziesięciu najczęściej wyrejestrowywanych z powodu kradzieży pojazdów. W zestawieniu „top ten” znajdziemy aż pięć modeli japońskiego producenta. Dużym powodzeniem wciąż „cieszą się” również samochody dostawcze. Trzecim najczęściej kradzionym autem w Polsce był w ubiegłym roku Fiat Ducato, a na 6. miejscu zestawienia sklasyfikowano Renault Master.

Dziesiątka najczęściej kradzionych w 2023 samochodów w Polsce:

 1. Toyota Corolla – 247 sztuk,
 2. Toyota RAV4 – 189 sztuk,
 3. Hyundai Tucson – 152 sztuk,
 4. Fiat Ducato – 148 sztuk,
 5. Kia Sportage – 113 sztuk,
 6. Renault Master – 110 sztuk,
 7. Toyota Yaris – 101 sztuk,
 8. Toyota C-HR – 101 sztuk,
 9. Toyota Camry – 96 sztuk,
 10. Audi A4 – 95 sztuk.

Źródło: motoryzacja.interia.pl

Loading

Reklama
Reklama