Muzea zapraszają na Międzynarodowy Dzień Muzeów

Obchodzony 21 maja Międzynarodowy Dzień Muzeów to świetna okazja, by zaplanować sobie wizytę w muzeum lub muzeach. Stałe i specjalne wystawy muzealne w sąsiednim Gӧrlitz będą tego dnia udostępniane bezpłatnie. Warto skorzystać z okazji. 

You are currently viewing Muzea zapraszają na Międzynarodowy Dzień Muzeów

Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz czeka na gości w godzinach od 10.00 do 17.00. Oprócz wyjątkowej stałej ekspozycji poświęconej przyrodzie regionu we wszystkich jej odmianach, zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z dwiema bardzo ciekawymi wystawami specjalnymi – popularno-naukową „Życie wód gruntowych” i fotograficzną „Góry świata w obiektywie Karola Nienartowicza”. Uwadze gości organizatorzy polecają też relaks w muzealnym wiwarium, w otoczeniu zwierząt wodnych i nie tylko. Wstęp wolny!

Muzealne święto to także okazja, by odwiedzić placówki Zbiorów Historii i Kultury Miasta Gӧrlitz, gdzie od godziny 10.00 do godziny 18.00 czekają na gości gromadzone latami eksponaty z historii regionu oraz  stałe i specjalne wystawy:

  • w Domu Barokowym przy ul. Nyskiej prezentacja mieszczańskiej kultury baroku, zbiory sztuki i nauki z ok. 1800 roku.
  • w Kaisertrutz przy Demianiplatz, na pięciu kondygnacjach średniowiecznego barbakanu zapoznać się można z dziejami miasta i regionu oraz różnymi dziedzinami sztuki. Obok wystaw stałych obecnie można obejrzeć wystawę czasową o sztuce grafiki „Über Druck. Zeitgenössische Druckgrafik aus Sachsen und der Lausitz”/O druku. Współczesna grafika drukarska z Saksonii i Łużyc, na której do 20 sierpnia 2023 r. prezentowane są najważniejsze pozycje artystyczne autorstwa ponad 60 artystów z  ostatnich trzech dekad. UWAGA! Dodatkowa oferta w ramach wystawy czasowej (w j. niemieckim): godz. 15:00 – bezpłatne oprowadzenie po wystawie przez kuratorkę i historyczkę sztuki Silke Wagler (w j. niemieckim); warsztaty sitodruku na tekstyliach pod okiem pedagożki muzealnej Marie Karutz. Udział bezpłatny, opłata za materiały 2,50 €.
  • w wysokiej na 51 m wieży Reichenbach, eksponaty historyczne dotyczące średniowiecznej i wczesnonowożytnej obronności miasta Görlitz oraz pomieszczenia mieszkalne pozwalające zorientować się jak wyglądało życie mieszkańców wieży. Po pokonaniu 165 stopni prowadzących na szczyt, na gości czeka nagroda – panorama miasta.

Więcej informacji o wystawach stałych na: goerlitzer-sammlungen.de

Jedyna niedostępna tego dnia placówka muzealna to Muzeum Śląskie, gdzie trwa właśnie remont.

Źródło: UM Zgorzelec

Loading

Reklama
Reklama