Kto może otrzymać rentę alkoholową?

Oficjalnie nie widnieje w zestawieniu świadczeń, a jednak jest możliwość ubiegania się o tzw. rentę alkoholową. Tę forma pomocy zarezerwowano dla konkretnej grupy Polaków, którzy stracili możliwość pracy zarobkowej z powodu utraty sprawności organizmu.

You are currently viewing Kto może otrzymać rentę alkoholową?

Są różne powody niezdolności do wykonywania pracy, które umożliwiają ubieganie się o uzyskanie finansowego wsparcia instytucji państwowych. Jednym z kontrowersyjnych świadczeń, o którym wie mało Polaków, jest tzw. renta alkoholowa.

Renty alkoholowej na próżno szukać w aktach prawnych lub opisach dostępnych dodatków bądź świadczeń. Głównie dlatego, że jest to potoczna nazwa świadczenia, które jest przyznawane osobom, które utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu „naruszenia sprawności organizmu”. Jako że jednym z powodów przyznawania ww. świadczenia jest choroba alkoholowa, dlatego właśnie dodatek ten zyskał swoją kontrowersyjną nazwę.

Według danych Eurostatu, które opublikowano w 2023 r., Polska znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej, w których występuje najwyższy współczynnik zgonów wywołanych przez nadużywanie alkoholu.

Renta alkoholowa

Co warto podkreślić, nie każdy przypadek alkoholizmu umożliwia staranie się o rentę alkoholową. Może ona być wypłacana — jak wyjaśnia serwis poradnikzdrowie.pl — osobom niezdolnym do pracy z powodu schorzeń, które mogą powstać w wyniku nadużywania używki.

Do tych mogą należeć natomiast między innymi zespół Ortella (nazywany obłędem alkoholowym) czy zapalenie trzustki. Wsparcie uzyskuje się dopiero po spełnieniu kilku podstawowych wymogów. O przyznaniu renty decyduje orzecznik lub komisja lekarska w przypadku, gdy choroba alkoholowa uniemożliwia pracę zarobkową. Renta może być przyznana na określony czas lub na czas nieokreślony.

Jak wyjaśnia serwis poradnikzdrowie.pl, kluczowym warunkiem jest posiadanie orzeczenia lekarskiego potwierdzającego niezdolność do pracy, a także odpowiedni, zależny od wieku, staż ubezpieczeniowy. Niezdolność do pracy powinna wystąpić podczas okresów składkowych lub nieskładkowych, jak to określa ustawa emerytalna lub w ciągu 18 miesięcy po ich zakończeniu.

Warto pamiętać, że wysokość renty alkoholowej zależy od stopnia niezdolności do pracy, który określa lekarz w stosownym orzeczeniu. W przypadku całkowitej niezdolności do pracy wynosi ono 1588,44 zł, natomiast przy częściowej niezdolności do pracy świadczenie to 1191,33 zł. Podobnie jak inne świadczenia ZUS, także renta alkoholowa podlega regularnej waloryzacji.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama