Kto dostanie zwrot podatku?

Jeśli jeszcze nie złożyliście rocznej deklaracji PIT, warto się pospieszyć. Fiskus w tym roku odda nam 17,5 mld zł z zapłaconych w 2022 r. podatków.

You are currently viewing Kto dostanie zwrot podatku?

— Widocznym efektem reformy niskie podatki będzie przede wszystkim wyższa kwota zwrotu podatku PIT. Szacujemy, że w tym roku taki zwrot podatku otrzyma nie mniej niż 15 mln podatników — osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Administracja skarbowa zwróci im łącznie ponad 17,5 mld zł — poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska, dodając, że fiskus na konta Polaków przelał już ponad 2 mld zł.

Dla porównania przed rokiem łączna wysokość zwracanych przez urzędy skarbowe nadpłat podatku wyniosła 10,5 mld zł.

Kto dostanie zwrot?

Na zwrot podatku mogą liczyć m.in. etatowi pracownicy, którzy zarabiają od 3,2 do 10,3 tys. zł miesięcznie – oraz powyżej 12,8 tys. Osoba zarabiająca równo 6 tys. zł dostanie 603 zł zwrotu, ale już ta z pensją o tys. zł większą – trochę ponad 460 zł. Osoba, która zarabia 20 tys. zł, może liczyć natomiast na 4,3 tys. zł zwrotu.

Co z emerytami? Przy świadczeniu w wysokości 3 tys. zł można liczyć na 150 zł, a przy 6 tys. – 546 zł. Na znacznie wyższe zwroty mogą liczyć z kolei zleceniobiorcy. Przy 4 tys. zł miesięcznego przychodu ma to być aż 2,8 tys. zł zwrotu.

PIT najlepiej złożyć online

Minister finansów Magdalena Rzeczkowa podczas konferencji prasowej przypominała także, że rozliczenie PIT warto złożyć drogą elektroniczną, ponieważ zwrot podatku można uzyskać „bardzo szybko, nawet w ciągu 10 dni”.

Ustawowy termin wynosi 45 dni. W przypadku złożenia deklaracji papierowej jest to 90 dni.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Ten post ma jeden komentarz

  1. mateusz filipek

    warto wpisać jakis zwrot pisiory nie sprawdzaja i mozna ich oszukać

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama