Cenowe eldorado dla Czechów

Jeśli na zakupy, to do Polski — taką zasadę wyznawać mogą Czesi. A wszystko dlatego, że dzięki najniższemu kursowi czeskiej korony wobec złotego zakupy w naszym kraju są dla nich najtańsze od 1995 r.

You are currently viewing Cenowe eldorado dla Czechów

Dotyczy to nie tylko indywidualnych zakupów, do których dodatkowo zachęca zerowy VAT na niektóre produkty spożywcze w Polsce, ale także instytucjonalnych importerów.

Portal Seznam Sprawy wskazuje, że korona osiągnęła w ostatnich tygodniach najmocniejszy poziom od 28 lat, na krótko schodząc poniżej poziomu 5 koron za złotego.

„Polska waluta w ciągu ostatniego półtora roku osłabiła się wobec korony o 10 proc., a w ciągu ostatnich trzech lat — o mniej niż jedną piątą” — czytamy.

Już w grudniu 2022 r. Sztiepan Krzeczek, ekonomista i doradca premiera Czech zachęcał do zakupów w Polsce.

— Polecam wyjazd na zakupy do Polski, gdzie niektóre produkty spożywcze można kupić za połowę ceny — mówił. Jak pisaliśmy w Business Insider Polska, przez rok cena cukru w Czechach wzrosła ponad dwukrotnie. Przed rokiem dziesięć jaj kosztowało około 26 koron, czyli około 5 zł, w tym roku jest to już 49 koron.

Wysokie ceny żywności, wraz z kosztami utrzymania mieszkań, są jednymi z czynników wzrostu inflacji, która w Czechach w listopadzie wyniosła 16,2 proc. W październiku było to 15,1 proc. Ceny żywności liczone rok do roku wzrosły o 19,2 proc. Droższe są tradycyjnie kupowane w okresie przedświątecznym karpie, choinki i ozdoby.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Ten post ma 2 komentarzy

  1. walerek psk

    tylko nasza gospodarka w tyle,głosujecie dalej na PiS idioci

  2. xyz

    Spróbujcie wybrać się na zakupy w weekend do jakiegokolwiek marketu na terenie powiatu. Oni są jak szarańcza, dlatego trzeba wprowadzić dla nich ograniczenia ilościowe.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama