Francuska młodzież w Polsce dzięki współpracy miast

Od 11 lutego w ramach ferii zimowych wypoczywa w Polsce ponad 40-osobowa grupa młodzieży z partnerskiego miasta Avion (Francja) wraz z opiekunami.

You are currently viewing Francuska młodzież w Polsce dzięki współpracy miast

Na 10 dni grupa francuska została zakwaterowana w ośrodku w Szklarskiej Porębie wraz z 23 uczniami ze zgorzeleckich szkół podstawowychnr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jarosława Iwaszkiewicza, nr 3 im. Janusza Korczaka i nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Dwustronna wymiana młodzieży ma na celu spotkanie rówieśników oraz wspólne spędzenie czasu w okresie ferii zimowych. Program wymiany zawiera elementy edukacji i integracji przez zabawę i sport.

Ponadto w programie pobytu młodzieży francuskiej i polskiej znajduje się wiele innych atrakcji, między innymi: wycieczki do Jeleniej Góry czy Wrocławia, wycieczki górskie, wyjazd na Termy Cieplickie, nauka poruszania się na nartach biegowych, zabawy na śniegu, gry i zabawy integracyjne, dyskoteki i inne.

Wymiana odbywa się w ramach protokołu porozumienia o współpracyktóry podpisał w grudniu 2022 roku burmistrz Zgorzelca – Rafał Gronicz i ówczesny burmistrz Avion – Jean-Marc Tellier. Protokół ustala również pozostały zakres wymiany. I tak, w lipcu 2023 roku ze Zgorzelca z rewizytą do Francji uda się grupa ponad 40- osobowa młodzieży. W październiku przewidziano wyjazd seniorów ze Zgorzelca do Francji w ramach wymiany seniorów.

Dzięki wymianie seniorów i młodzieży, którą Zgorzelec prowadzi z Avion, młodzi i nieco starsi mieszkańcy naszego miasta mają niepowtarzalną okazję poznać swoich rówieśników z innych krajów, przekonać się jacy są, jak żyją i odpoczywają. Wymiana to także możliwość poznawania kultury i atrakcji miast, z którymi współpracujemy, rozwijania znajomości języków obcych i promowania Zgorzelca i Polski.

Źródło: zgorzelec.eu

Loading

Reklama
Reklama