Festyn Kultur Naszego Świata 2023

W dniu 1 lipca 2023 świętujemy 20-lecie Festynu Kultur Naszego Świata. Serdecznie zapraszamy wszystkich do Parku Miejskiego w Görlitz. Zaczynamy o godzinie 14:00.

You are currently viewing Festyn Kultur Naszego Świata 2023

W pierwszy weekend lipca w parku miejskim w Görlitz znów będzie kolorowo. Festyn Kultur Naszego Świata zaprasza mieszkańców Europa-Miasta na spotkanie po raz dwudziesty. Gwarantujemy świetną zabawę dla dzieci i dorosłych w klimacie integracji kulturowej.

Od czasu pierwszego Festiwalu Kultur, który odbył się w 2004 r. na podstawie pomysłu pastora z Goerlitz, Ludwiga Ammera, wiele się zmieniło w mieście. W ciągu 20 lat jeszcze mocniej zatarła się granica między naszymi krajami oraz wzrosła liczba imigrantów, którzy przybyli do Niemiec. Festyn który początkowo odbywał się na Elisabethstraße, w Galerii Nyskiej i częściowo w Centrum Kształcenia Dorosłych z roku na rok tworzy coraz szerszą wielokulturową przestrzeń. W ciągu ostatnich dziesięciu lat łącznie 27 krajów z czterech kontynentów było tematem „World Tour”, podczas którego lektorzy języków obcych z Centrum Kształcenia Dorosłych prezentowali swoje kraje ojczyste.

„W kontakcie z ludźmi z różnych krajów dzieci mogą doświadczyć, że istnieją nie tylko różnice między kulturami” – mówi Marion Seifert, kierownik działu językowego w Centrum Edukacji Dorosłych, która od początku pomagała w organizacji festiwalu – „ale że jest też wiele do odkrycia, co łączy nas wszystkich, nawet jeśli mówimy różnymi językami”.

W Stadtparku, do którego przeniósł się festiwal w 2013 roku, dzieci będą mogły ponownie zdobyć „paszport obywatela świata”, jeśli wykonają rękodzieło, zagrają w gry lub rozwiążą zagadki na kilku stoiskach. Będą również miały okazję wygrać jedną z 20 czapek z daszkiem od drużyny koszykarskiej Squirrels z Görlitz, która również obchodzi w tym roku swoje 20-lecie.

 

 

Dla dorosłych przygotowano co najmniej tyle samo atrakcji. Tym razem w ofercie jest przede wszystkim taniec. Program artystyczny obejmuje pokazy taneczne TSC Görlitz, taniec i muzykę z Japonii, pantomimę i taniec z Ukrainy oraz taniec orientalny, a także piosenki Chóru Kolorowy Świat, polskiego duetu muzycznego Olala i piosenki z Berenice z Ameryki Łacińskiej. Park miejski wypełnią stoiska informacyjne oraz kramy „z całego świata”.

Festynu Kultur Naszego Świata zakończy niedzielne nabożeństwo pod hasłem „Wiara porusza – Tajwan”, na które organizatorzy zapraszają o godzinie 10:00 do kościoła Frauenkirche w Görlitz.

Dokładne informacje o programie będą dostępne na profilu fb: FDKW.goerlitz

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Zgorzelec.

Źródło: Tiera-Eine Welt e.V.

Loading

Reklama
Reklama