Festiwal Polskiego Performansu „(nie) Obecność”

Wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki, RABRYKA oraz Stowarzyszenia STRE!FEN i Second Attempt zapraszają na (nie) Obecność | Festiwal Polskiego Performance, który w dniach 20 – 21 czerwca odbywać się będzie w RABRYCE i jej otoczeniu oraz w przestrzeni miejskiej Zgorzelca i Gӧrlitz.

You are currently viewing Festiwal Polskiego Performansu „(nie) Obecność”

Pierwsza edycja Festiwalu opiera się na haśle „Hide or seek”, które zawiera w sobie poszukiwanie bezpieczeństwa, ukrywanie się, ale także świadomą widoczność i odpowiedzialność. To jak gra w chowanego, która rządzi się prostymi zasadami. Uczestnicy określają teren działania, czas trwania zabawy, wyznaczają też osobę szukającą. Sytuując te reguły w szerszym kontekście społecznym, po jednej stronie odnajdujemy potrzebę prywatności, autonomii chroniącej nas przed presją oczekiwań otoczenia i konformizmem. Chowając się, separujemy się od problemów, obowiązków, trudności życiowych; ukrywamy naszą prawdziwą naturę przed innymi, w trakcie „rozgrywki” zdejmując z siebie odpowiedzialność i uciekając w ograniczone czasowo strefy bezpieczeństwa. Po drugiej stronie dualizmu ukrycie–odkrycie znajdują się dążenie do poznania istoty rzeczy, odwaga i zgoda na wzięcie odpowiedzialności za nasze słowa i czyny. Jednak zakończenie gry jest jedno: zostajemy odnalezieni bądź ujawniamy się sami. Nasze bezpieczne schronienia przed odpowiedzialnością są więc limitowane czasowo. Decydując się na pozostanie w nich, łamiemy zasady „rozgrywki”, tracimy autentyczność, wpadając w błędne koło realnej nieobecności „tu i teraz” oraz zatracając się w projekcjach przeszłości przeplatanych nierealnymi wizjami przyszłości.

 

 

Program festiwalu to przede wszystkim działania performerskie zaplanowane w RABRYCE (Conrad-Schiedt.-Str. 23, Görlitz) i jej otoczeniu oraz w przestrzeni miejskiej Zgorzelca i Görlitz. Towarzyszyć im będą koncerty i projekcje filmowe.

 „(nie) Obecność” to cykl prezentacji polskiego performansu w instytucjach partnerskich w Niemczech i Czechach. Jest to jeden z pierwszych tak dużych zagranicznych przeglądów dorobku uznanych polskich artystek i artystów performansu: zarówno klasyków tego nurtu sztuki, jak i obiecujących młodych osób twórczych: Janusza Bałdygi, Dariusza Fodczuka, Edka Jarząba, Jerzego Kosałki, Tomasza Opani, Wiktorii Soboty i Oli Winnickiej (SIORY), Jarka Słomskiego, Joanny Urbańskiej, Liliany Zeic

Kiedy? / czwartek – piątek / 20-21 czerwca 2024
Gdzie? / RABRYKA, Conrad-Schiedt-Str. 23 oraz miejsca w Zgorzelcu i Gӧrlitz
Wstęp wolny.

Więcej o festiwalu na stronach: okis.pl/festiwalu-performansu-nie-obecnosc oraz rabryka.eu

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama