European Peace Ride 2023 – międzynarodowa impreza kolarska wystartowała z Mostu Staromiejskiego

8 września, w Europa-Mieście Görlitz-Zgorzelec odbyła się inauguracja czwartej edycji projektu European Peace Ride 2023. Międzynarodowy przejazd kolarski, który nawiązuje do Wyścigu Pokoju, o godzinie 11:00 wyruszył z Mostu Staromiejskiego w trójstronnej, polsko-czesko-niemieckiej formule.

You are currently viewing European Peace Ride 2023 – międzynarodowa impreza kolarska wystartowała z Mostu Staromiejskiego

Na starcie zameldowało się prawie 200 zawodników i zawodniczek. Największą grupę stanowili przedstawiciele Niemiec, natomiast Polskę i Czechy reprezentowały grupy 20-osobowe. Na inauguracji wyścigu obecni byli Premier Saksonii Michael Kretschmer, Oberbürgermeister Chemnitz Sven Schulze, Oberbürgermeister Görlitz Octavian Ursu oraz Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz. O muzyczną oprawę zadbała grupa Sax Brass Band. Wcześniej, o godzinie 9:30, pod Ratuszem na Dolnym Rynku w Görlitz odbyło się powitanie uczestniczek i uczestników wyścigu.

 

 

Przed zawodnikami trzy etapy tej transgranicznej kolarskiej przygody: ze Zgorzelca, przez Lubań, Leśną i przejście graniczne w Miłoszowie przejazd do Mladá Boleslav w Czechach (8 września), następnie do Pilzna (9 września), a docelowo do Chemnitz, gdzie w niedzielę 10 września zaplanowana jest impreza finałowa. Właśnie tam, ponieważ European Peace Ride stanowi jeden z głównych projektów Europejskiej Stolicy Kultury Chemnitz 2025.

Impreza w obecnym kształcie nawiązuje do legendy Międzynarodowego Wyścigu Pokoju i jego historii, łącząc nasze trzy kraje i regiony w atmosferze przyjaźni oraz wspólnego, sportowego przedsięwzięcia. Zainicjowany 70 lat temu wyścig był w okresie swej świetności największą amatorską imprezą kolarską w Europie, ze względu na skalę, poziom i standardy organizacji nazywaną Tour de France Europy Wschodniej.

Źródło: zgorzelec.eu

Loading

Reklama
Reklama