Dziś rozpoczął się projekt Kindermiasto Zgorlitz 2023!

Jest wtorek, 18 lipca, godzina 9:00. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 przy ulicy Kościuszki w Zgorzelcu zaczynają pojawiać się dzieci. Swoje pierwsze kroki kierują do rejestracji, gdzie otrzymają dowód Kindermiasta. Potem ustawiają się w kolejce po wybór zawodu. Na niemal 200 dzieci czekają dwa tygodnie pełne zaangażowania, radości, gier i zabawy

You are currently viewing Dziś rozpoczął się projekt Kindermiasto Zgorlitz 2023!
Organizowany co dwa lata polsko-niemiecki projekt Kindermiasto Zgorlitz odbywa się w tym roku w dniach od 18 do 21 i od 24 do 27 lipca po polskiej stronie Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz. Uczestniczące w projekcie dzieci w  wieku od 7 do 14 lat spędzą dwa wakacyjne tygodnie w dziecięcym miasteczku, które jest otwarte w godzinach od 9 do 16 i będą mogły spróbować swoich sił w 30 zawodach z sześciu dziedzin: gastronomia, rękodzieło, sztuka, media, administracja miejska i sport, a także zarobić własne pieniądze. Oprócz wykonywania zawodu, dzieci mogą liczyć na mnóstwo wolnego czasu, podczas którego czekają na nie przeróżne atrakcje takie jak wizyty w restauracjach czy występy taneczne i cyrkowe. Ponadto obywatelki i obywatele Kindermiasta wezmą udział w wyborach na burmistrza, a także będą mieli możliwość zgłaszania propozycji zmian w Kindermieście. Pod koniec każdego KiMi-tygodnia dzieci wezmą udział w festynie miejskim Kindermiasta.
„Gdy na teren Kindermiasta przybyły pierwsze dzieci, na twarzach członków zespołu pojawiły się uśmiechy i poczuliśmy, że trud kompleksowych przygotowań się opłacił”, relacjonuje Damian Dąbek, nowy kierownik projektu ze stowarzyszenia Meetingpoint Memory Messiaen e. V.
Projekt Kindermiasto Zgorlitz jest organizowany przez stowarzyszenia Ca-Tee-Drale e.V. i esta e.V. pod kierownictwem Meetingpoint Memory Messiaen e.V. i sponsorowany jest przez Fundację Kultury Wolnego Związkowego Kraju Saksonia, Fundację Kreuzberg, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Miasta Görlitz i Zgorzelec, Kulturelle Bildung im Kulturraum Oberlausitz – Niederschlesien 2023, Max, Erika und Ullrich – Stiftung oraz wspierany przez wiele stowarzyszeń, inicjatyw i firm z Görlitz i Zgorzelca.
Osoby dorosłe pragnące zapoznać się ze strukturą Kindermiasta, będą mogły wziąć udział w oprowadzaniach z przewodnikiem, organizowanych przez dzieci uczestniczące w projekcie.

Loading

Reklama
Reklama