Kolejne flagi wydane mieszkańcom

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z naszych najmłodszych świąt państwowych, ustanowionym przez Sejm RP ustawą z dnia 20 lutego 2004r. Z tej okazji już od kilkunastu lat Burmistrz Zgorzelca wręcza mieszkańcom biało-czerwone flagi, aby Zgorzelec był odświętnie udekorowany zarówno w tym dniu, jak i w inne narodowe święta.

You are currently viewing Kolejne flagi wydane mieszkańcom

W tym roku, 1 maja podczas Europejskiej Majówki na Skwerze im. Ks. J. Popiełuszki, flagi narodowe RP i flagi UE wspólnie wydawali Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz oraz Nadburmistrz Görlitz Octavian Ursu.

Na przestrzeni lat Miasto Zgorzelec wydało mieszkańcom już ponad 7 tys. flag. Sprawmy, aby były one widoczne w mieście! Zachęcamy mieszkańców, aby okazać jedność i dumę z naszego dziedzictwa wywieszając flagę np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Rozwieszenie flag narodowych jest nie tylko wyrazem szacunku dla symboli narodowych, ale także sposobem na budowanie wspólnoty i poczucia tożsamości narodowej. Dzięki takiej inicjatywie miasto ma okazję stać się miejscem, gdzie każdy może czuć się częścią wielkiej rodziny narodowej i otaczać się barwami, które zbliżają go do Ojczyzny i Rodaków.

 

 

#Dzień Flagi – Data 2 maja nie jest przypadkowa – tego dnia 1945 r. żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, pieczętując tym zdobycie miasta, co z kolei miało wpływ na zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Zaledwie od 19 lat mamy możliwość eksponowania biało-czerwonej flagi przy okazji każdej ważnej dla nas uroczystości czy rocznicy, a nie tylko podczas oficjalnych świąt. Ustanowiony w 2004r. przez Sejm RP Dzień Flagi ma na celu zaakcentowanie naszej polskiej tożsamości i oddanie należytego szacunku symbolom narodowym. 2 maja jest jednocześnie Dniem Polonii i Polaków za Granicą więc biało-czerwone barwy widoczne są na całym świecie, wszędzie tam gdzie żyją nasi rodacy.

Bądź dumny i wywieś flagę!

#zgorzelec #mojaflaga

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama