Czy od nowego roku będzie zmieniony wiek emerytalny?

Eksperci uważają, że podniesienie wieku emerytalnego będzie konieczne w dłuższej perspektywie czasu i przyniesie więcej korzyści. Nastroje Polaków nie popierają jednak tego podejścia. Na temat nowego wieku emerytalnego pojawia się wiele spekulacji. Jakie zmiany nadchodzą? Sprawdź szczegóły!

You are currently viewing Czy od nowego roku będzie zmieniony wiek emerytalny?

Do Sejmu ostatnio wpłynął projekt PiS, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych. Jest to wynik porozumienia „Solidarności” z rządem.

Nie po to przywracaliśmy wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), aby teraz pracować nad jego wydłużeniem – oświadczyła minister rodziny Marleny Maląg.

Mówi się, że przejście na emeryturę w Polsce powinno następować nawet w wieku 70 lat. Takie działania umożliwiłyby utrzymanie odpowiednich proporcji między liczbą pracownikami a emerytami.

„Przywróciliśmy wiek emerytalny, dziś Polacy nie pracują za symboliczne pięć złotych, nie jesteśmy tanią siłą roboczą dla Unii Europejskiej. Stwarzamy tutaj, u nas w Polsce, godne warunki do pracy, godne warunki do życia. To się sprowadza do tego, że Polacy wracają z zagranicy” – powiedziała Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Emerytura pomostowa – dla kogo?

Emerytura pomostowa to prawo do świadczenia z ZUS dla osób, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a ze względu na stan zdrowia nie mogą dalej pracować. Świadczenie z ZUS zwane emeryturą pomostową pobierają po wydaniu orzeczenia ustalającego prawo do niego, aż do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. Emerytura pomostowa przysługuje zarówno mężczyznom, jak i kobietom spełniającym warunki wiekowe. Aby ubiegać się o emeryturę pomostową, kobiety muszą mieć skończone 55 lat, a mężczyźni 60.

Kiedy opłaca się przejść na emeryturę?

Specjaliści wskazują, że większe emerytury dostają osoby, które złożyły wniosek w lipcu. W czerwcu odbywa się waloryzacja roczna, która podwyższa kwotę emerytury. Dlatego seniorzy, którzy złożą wniosek o emeryturę w drugiej połowie roku, mogą liczyć na zwaloryzowane, a zatem wyższe świadczenie.

W czerwcu, jak co roku, ZUS zwaloryzował stan kont i subkont osób ubezpieczonych w ZUS, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 450 mld zł.

W związku z waloryzacją osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, ZUS dopisał prawie 65 tys. zł. Jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to po waloryzacji stan konta zwiększył się o ponad 122 tys. zł.

Źródło: msn.com/pl

Loading

Ten post ma jeden komentarz

  1. matekZeWsi

    podziękujcie moi drodzy staruszkowie ludziom którzy głosowali na ryżegouja i jego marionetki DZIĘKI TAKIM ID….. nie zejdziecie na emeryturę tylko będziecie się męczyć nadal za PISa było wam źle teraz zasmakujecie wspanialej starości w pracy POZDRAWIAM młody 36 letni wyborca PISu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama