Czternasta emerytura na kolejne lata

Czternasta emerytura została wprowadzona na stałe, a pieniądze będą wypłacane na konta seniorów również w kolejnych latach.

You are currently viewing Czternasta emerytura na kolejne lata

Prezydent Andrzej Duda popisał ustawę o dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Ustawa wprowadzająca na stałe czternastą emeryturę weszła w życie 24 lipca.

– W 2020 roku, kiedy ta ustawa wchodziła w życie po raz pierwszy, nie byliśmy przekonani, czy polskie państwo udźwignie to obciążenie. Okazało się, że udźwignęło – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Dziennym Dniu „Seniora+” w Woli Karczewskiej.

Tyle wyniesie czternasta emerytura 2023

Czternasta emerytura w 2023 roku wyniesie dokładnie tyle, ile minimalna emerytura. Po marcowej waloryzacji najniższe świadczenie to 1588,44 zł brutto. Mimo że emerytura do 2500 złotych brutto zwolniona jest z PIT, czternasta emerytura zostanie pomniejszona o podatek oraz składkę zdrowotną.

Stanie się tak, dlatego że w miesiącu wypłaty czternastki świadczeniobiorcy otrzymają dwa przelewy (emeryturę oraz czternastą emeryturę). Po zsumowaniu tych dwóch kwot większość osób przekroczy próg 2500 złotych brutto. Od czternastej emerytury zostanie zatem potrącony 12-procentowy podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne, która wynosi 9 proc.

Wyliczenia netto czternastej emerytury

Wzorem ubiegłych lat, czternastka będzie wypłacana na podstawie kryterium dochodowego. Osoby, których comiesięczne świadczenie nie przekracza 2900 złotych, otrzymają czternastą emeryturę w pełnej kwocie. U pozostałych świadczeniobiorców, stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”.

W praktyce oznacza to, że im wyższa jest comiesięczna emerytura lub renta, tym niższa będzie czternasta emerytura. Przykładowo, osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę w wysokości np. 3100 złotych, dostaną czternastkę pomniejszoną o 200 złotych (1388,44 zł brutto), a świadczeniobiorcy pobierający co miesiąc 3500 złotych, otrzymają 988,44 zł brutto w ramach czternastki.

W te dni zostanie wypłacona czternastka

Czternasta emerytura zostanie wypłacona wraz z podstawowym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Oznacza to, że czternastka trafi na konto w standardowym terminie płatności twojego świadczenia (tj. 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 dzień miesiąca). Gdy wypłata świadczenia przypada w dzień wolny od pracy, ZUS wyśle pieniądze z wyprzedzeniem. Pierwsze czternastki mają trafić na konta seniorów już na przełomie sierpnia i września.

Aby otrzymać pieniądze w ramach czternastki, emeryci i renciści nie muszą składać żadnych wniosków. Pieniądze trafią na ich konta wraz z podstawowym świadczeniem emerytalnym lub rentowym.

Tyle wynosiła czternastka w poprzednich latach

  • 2021 r.– 1250,88 zł brutto (1022,30 zł netto)
  • 2022 r.– 1338,44 zł brutto (1217,98 zł netto)
  • 2023 r.– 1588,44 zł brutto (1445,48 zł netto)

Czternasta emerytura jest kolejnym świadczeniem wspierającym emerytów i rencistów. Przypomnijmy, że w marcu i kwietniu wypłacane były również trzynaste emerytury.

Źródło: www.msn.com/pl

Loading

Reklama
Reklama