Czego katolikom nie wolno w Wielki Piątek?

Wielki Piątek to dla katolików jeden z najważniejszych dni w roku. Upamiętnia on śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu i jest dniem zadumy, skupienia i powagi. Z tego powodu Kościół katolicki wymaga od swych wiernych, aby w Wielki Piątek zachowywali się w określony sposób. Czego nie można robić tego dnia?

You are currently viewing Czego katolikom nie wolno w Wielki Piątek?

Wielki Piątek 2023. Co można jeść?

Wielki Piątek to dzień ścisłego postu. W praktyce oznacza to, że tego dnia katolicy powinni ograniczyć się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta. Zasada ta obowiązuje osoby od 18. do 60. roku życia. Oprócz tego, tak jak w każdy inny piątek, katolików obowiązuje wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Tej zasady powinny przestrzegać osoby powyżej 14. roku życia.

 

 

W Wielki Piątek — podobnie jak w inne dni Wielkiego Postu — należy powstrzymywać się od organizacji zabaw i udziału w imprezach. Ponieważ dzień ten przypomina o śmieci Jezusa Chrystusa na krzyżu, Kościół zaleca na ten dzień modlitwę oraz refleksję.

Wielki Piątek to dla wielu osób okazja, by zadbać o domowe porządki. Czy tego dnia można sprzątać? Kościół tego nie zabrania. Sprzątanie domu w Wielki Piątek nie jest uznawane za grzech.

Episkopat przypomina co roku, że w Wielki Piątek nie ma mszy świętej. Osoby, które chcą tego dnia odwiedzić kościół, mogą wziąć udział w Liturgii Męki Pańskiej. Tego dnia odprawiane są także drogi krzyżowe, a w wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja krzyża.

Źródło: onet.pl

Loading

Ten post ma 4 komentarzy

 1. Potęgapodswiadomosci🧘‍♀️

  ,,Katolicy- niewolnicy”
  Rzekłabym, że religia to nic innego jak system kontroli oparty na niekwestionującej dogmatycznej WIERZE, który powstrzymuje postęp świadomości… W końcu nawet sam termin ,, RELIGIA” wiele wyjaśnia… trzon tego słowa pochodzi z łaciny od pojęcia ,, Religare”, podzielone na re – ,, ligare” co oznacza ,, zawiązać”; powstrzymać; udaremnić postęp” .

 2. Pucio_Pucio

  Czy katolicy muszą się tak z tym obnosić?!

 3. legezynski psk

  a piko mozna?

 4. Biedny chrześcijan

  Żeby jeszcze było mnie stać jeść mięso codziennie to może bym tego przestrzegała. Przy tych cenach i zarobkach to więcej dni w tygodniu powstrzymuje się od pokarmów mięsnych bo mnie na taki dobrobyt nie stać 🤣 raczej powinni się pilnować Księża i politycy całą śmietanka towarzyska.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama