Brak sygnału na kanałach TVP po „nocnej zmianie” standardu

W nocy z czwartku na piątek doszło do zmiany standardu MUX-3 w Zachodniej Polsce. Widzowie naziemnej telewizji cyfrowej ze starszymi telewizorami lub tunerami stracili dostęp do kanałów: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport i TVP Historia. Emisja tych stacji jest też prowadzona w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC.

You are currently viewing Brak sygnału na kanałach TVP po „nocnej zmianie” standardu

Od 15 grudnia standard DVB-T2/HEVC jest dostępny dla widzów z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Kilka dni później, tj. w nocy z 18 na 19 grudnia rozpocznie się drugi etap przełączeń, który obejmie województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie. Zmiana nie dotyczy widzów z telewizją kablową, satelitarną, IPTV czy korzystających z usług streamingowych. Trwa kampania społeczna TVP dotycząca zmiany standardu m.in. z udziałem Krzysztofa Ziemca.

Jak sprawdzić czy trzeba wymienić sprzęt?

Nowsze telewizory i dekodery powinny automatycznie zapisać nowe parametry kanałów naziemnych. W przypadku niektórych urządzeń konieczne może być przestrojenie odbiorników. Zazwyczaj w ustawieniach albo menu można znaleźć opcje wyszukiwanie lub skanowanie programów. Po przeprowadzeniu tej operacji, stacje telewizyjne powinny powrócić.

Szacuje się, że ponad 200 tys. gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową korzysta z telewizorów i dekoderów, które nie obsługują DVB-T2/HEVC.  W przypadku takich sprzętów, zamiast TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia pojawia się komunikat o braku sygnału lub po prostu czarny ekran. Na najstarszych sprzętach powinny być dalej dostępne kanały z MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP). Ten multipleks nie zmienia na razie standardu.

W DVB-T2/HEVC są nadawane: MUX-1 (Stopklatka, TTV, Antena HD, TV Trwam, Eska TV, Polo TV, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2), MUX-4 (Wydarzenia 24) i MUX-6 ( TVP Kultura, TVP ABC, TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Nauka, TVP Dokument, Alfa TVP, Belsat). Jeśli odbiorca naziemny odbiera kanały z któregoś spośród powyższych multipleksów, to nie musi wymieniać telewizora czy dekodera. Wystarczy skorygować ustawienia anteny w przypadku utraty dostępu do TVP.

Bez dofinansowania na zakup sprzętu

MUX-3  z kanałami TVP miał zmienić standard w pierwszej połowie 2022 roku razem z MUX-1, MUX-2 i MUX-4. W marcu ub.r, ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko o przesunięcie tego terminu. Tłumaczono to wojną na Ukrainie. Trzeciemu multipleksowi towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE zgodził się na emisję MUX-3 w starym standardzie do końca 2023 roku. Nadawcy komercyjni odebrali to jako faworyzowanie TVP w czasie kampanii wyborczej. Twierdzą, że utracili setki milionów złotych potencjalnych przychodów reklamowych i zamierzają domagać się rekompensat od Skarbu Państwa po migracji MUX-3 na DVB-T2.

 

 

W 2022 roku można było uzyskać z rządowego programu dofinansowania na zakup sprzętu w związku z przejściem na DVB-T2. Przysługiwało 100 zł na nowy tuner i 250 zł na nowy telewizor. – W ramach programu z dopłat skorzystały 543 724 gospodarstwa domowe, które otrzymały wsparcie finansowe o wartości ponad 68 mln zł. Dopłaty te umożliwiły zakup 450 372 dekoderów i 93 352 telewizorów – poinformowała w marcu Kancelaria Prezesa Rady Mediów. W tym roku podobny program nie obowiązuje. Dekoder lub telewizor trzeba więc kupić na własną rękę. Tańszy jest wybór pierwszej opcji, bo takie sprzęty można nabyć już za 60 zł.

Zmiany na multipleksach

Do połowy stycznia w ramach MUX-6 mają być nadawane duble głównych stacji TVP. – W trosce o widzów, aby zapewnić im dodatkowy czas na przestrojenie sprzętu, Telewizja Polska dokona tymczasowej modyfikacji oferty programowej w telewizji naziemnej. Od 15 grudnia na multipleksie szóstym zostanie uruchomiona czasowa, równoległa emisja programów TVP1, TVP2 i TVP Info. Pojawią się one na pozycjach na pilocie: 19 – TVP1; 28 – TVP2; 36 – TVP Info w miejsce dotychczas nadawanych tam TVP Polonia, Alfa TVP oraz Belsat TV. W konsekwencji, w okresie od 15 grudnia 2023r. do 13 stycznia 2024 r. – wyjaśnił nadawca publiczny w komunikacie. Kanały TVP Historia i TVP3 od 19 grudnia będą dostępne w wysokiej rozdzielczości (HD). Tego samego dnia TVP ABC i TVP Kultura dołącza do trzeciego multipleksu. W połowie stycznia do MUX-6 ma powrócić TVP World.

Obecne zmiany standardu MUX-3 zbiegają się ze zmianą rządu. Nie brakuje głosów, że część widzów może nowego premiera Donalda Tuska obarczyć winą za utratę dostępu do TVP. Nadawca publiczny był krytykowany za to, że właśnie teraz przechodzi na DVB-T2, a nie na przykład parę tygodni wcześniej.  – Dożyliśmy takich czasów, że doszukujemy się gdzieś podwójnego dna, ale to dno być może jest. Nigdy nie chciałbym zakładać złej woli, ale widać, że te terminy na siebie nachodzą. Ja sobie nie wyobrażam, żeby „Dziennik Telewizyjny” nazywany błędnie „Wiadomościami” 24 grudnia prowadziła pani Danuta Holecka. W TV Republika powiedzą: Tusk zabrał wam telewizję. W takim wymiarze, że ją przejął i zabrał jej zasięg. Taki ruch może być jednym z bezpieczników, który ekipa rządząca sobie przygotowała na wypadek przegranej – mówił w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Rutka, lewicowy członek Rady Mediów Narodowych.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Loading

Reklama
Reklama