Sprawdzić, czy twój pojazd ma ważną polisę OC

Sprawcy wypadków i posiadacze pojazdów bez OC są dłużni ponad 340 mln zł — podał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Rekordowy dług wynosi ponad 2 mln zł, a kilkanaście osób ma do oddania ponad 1 mln zł.

You are currently viewing Sprawdzić, czy twój pojazd ma ważną polisę OC

Dłużników, którzy są sprawcami wypadków, jak i posiadaczami pojazdów bez ubezpieczenia OC, jest w Polsce już blisko 30 tys. Są oni winni Funduszowi łącznie ponad 340 mln zł – przekazał PAP Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a w przypadku wypadku bez ważnego ubezpieczenia Fundusz jest zobowiązany do dochodzenia od sprawcy zwrotu wypłaconych pieniędzy w ramach tak zwanego regresu. W 2022 r. UFG osobom poszkodowanym w kolizjach i wypadkach spowodowanych przez nieubezpieczonych sprawców wypłacił odszkodowania i świadczenia na kwotę ponad 100 mln zł, a od początku działalności ponad 1,5 mld zł.

„Regresem może być obciążony zarówno sprawca (kierujący), jak i posiadacz pojazdu, który nie miał ubezpieczenia. Takich dłużników jest w Polsce już blisko 30 tys. i są oni winni Funduszowi łącznie ponad 340 mln zł” – poinformowano.

Fundusz podał, że średnia wartość roszczenia UFG wobec nieubezpieczonego sprawcy kolizji lub wypadku sięga blisko 20 tys. zł. Kilka tysięcy osób ma do zwrotu kwoty w przedziale od 10 do 50 tys. zł, ponad tysiąc osób kwotę przekraczającą 50 tys. zł, a ok. 600 osób jest winnych UFG ponad 100 tys. zł. „Aż 16 osób ma do zwrotu ponad 1 mln zł” – dodano.

Jak przekazano, rekordowy dług wynosi 2,3 mln zł, ale „w tej i podobnych sprawach można spodziewać się dalszych wypłat dla poszkodowanych – np. renta będzie wypłacana dożywotnio i jej koszt również obciąży sprawcę i posiadacza nieubezpieczonego pojazdu”. Oceniono, że łączna kwota wypłat w pojedynczej sprawie może sięgnąć nawet 6 czy 8 mln zł. Dla porównania wskazano, iż polisa OC na 12 miesięcy to dla posiadacza pojazdu wydatek na poziomie średnio 500-600 zł.

Jak sprawdzić, czy pojazd ma ważną polisę OC?

Sprawdzenie, czy pojazd ma ważną polisę OC, jest bezpłatne i można tego dokonać na stronie ufg.pl

„W polu »Sprawdź OC pojazdu« wystarczy wpisać numer rejestracyjny (lub VIN) oraz wybrać datę, by sprawdzić, czy pojazd w danym dniu jest objęty ochroną. Po sprawdzeniu otrzymamy informację, który ubezpieczyciel wystawił polisę i jej numer” – przekazał UFG.

UFG został powołany do życia na mocy ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej. Zapewnia szczelność krajowego systemu obowiązkowych ubezpieczeń OC i prowadzi szereg działań w celu ograniczenia liczby nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów. Częścią misji UFG jest wypłata odszkodowań oraz świadczeń poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników, a także w wypadkach i kolizjach, w których sprawca szkody nie został ustalony.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Inżynier Kuba

    Trzeba płacić ubezpieczenie za Skodę która nie ma przeglądu?

    1. Morawiecki najlepszy premier

      trzeba bo inaczej karę dostaniesz, inzynier i nie ma pieniędzy na OC?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama