BOGATYNIA – Plenerowa lekcja historii

W piątek (19.04) uczniowie 7 i 8 klasy Szkoły Podstawowej w Działoszynie uczestniczyli w nietypowej, plenerowej lekcji historii. „Lekcja z przysłupem” odbyła się przy domu przysłupowym nr 163 oraz w Kuźni w Działoszynie.

You are currently viewing BOGATYNIA – Plenerowa lekcja historii

Podczas kilkugodzinnych zajęć, młodzież wysłuchała wykładu architekta pana Adama Cebuli, który przedstawił sposób budowy domów przysłupowych i pokazywał detale charakterystyczne dla tych obiektów. Uczniowie z chęcią oglądali stare zdjęcia, słuchając ciekawostek o zabytkowej Kuźni, opowiadanych przez panią Krystynę Proch, jej właścicielkę.

 

 

Dodatkową atrakcją zajęć było wypiekanie podpłomyków w odrestaurowanym piecu chlebowym. Smarowane dżemem, czekoladą, a nawet suche placki znikały bardzo szybko. Kto już się najadł, rozpoczynał pracę nad drewnianymi sowami. Prowadzone przez stolarza, pana Tomasza Walczaka, warsztaty sprawiły wszystkim dużo frajdy. Nikt się nie nudził, bo dodatkowo dla chętnych przygotowane zostały drewniane łamigłówki.
Do zajęć w Kuźni dołączył również burmistrz Bogatyni Wojciech Dobrołowicz, który po zakończonych warsztatach wręczył uczniom gry edukacyjne.

Celem projektu „Lekcja z przysłupem”, przygotowanego z myślą o młodzieży przez Wydział Rozwoju, Turystyki i Promocji bogatyńskiego urzędu, jest poznanie dziedzictwa architektonicznego oraz unikalnej zabudowy regionu, a także wzmocnienie tożsamości społecznej i kulturowej młodych mieszkańców miasta i gminy.

Organizację warsztatów w drewnie wsparł Bogatyński Ośrodek Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny.

Źródło: Bogatynia.pl

Loading

Reklama
Reklama