Będą zmiany w liczeniu energii elektrycznej

Za sprawą dyrektywy unijnej doczekamy się wielkiej zmiany liczników – Unia wymaga, aby w każdym domu był inteligentny licznik.

You are currently viewing Będą zmiany w liczeniu energii elektrycznej

Przejście na inteligentny licznik to możliwość rozliczeń na podstawie danych rzeczywistych.

Oprócz tego dochodzą takie zalety jak brak wizyt inkasentów, dostęp w aplikacji do danych dot. zużycia i struktury poboru energii w konkretnym gospodarstwie domowym oraz możliwość funkcjonowania jako prosument bez konieczności wymiany licznika na nowy. Wymiana urządzenia na inteligentne pozwoli też na usprawnienia bieżącej obsługi klientów, w tym skrócenie czasu realizacji zmian i zgłoszeń, np. zmiany grupy taryfowej, podłączenia po wyłączeniu czy sprawdzenia zużycia energii.

– Na przyjęciu ustawy najbardziej skorzystają odbiorcy energii elektrycznej, zwłaszcza konsumenci. Nowelizacja realizuje unijną koncepcję, która w centrum rynku energii stawia właśnie odbiorców i ich aktywizację – podkreślało wcześniej Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

O co dokładnie chodzi? Na przykład najpóźniej do 2026 roku będziemy mogli odpisywać umowy ” odzwierciedlające zmiany cen na rynku energii”. Udostępniona zostanie specjalna porównywarka. Na tym korzyści się nie kończą, bo bardzo kusząco zapowiada się opcja szybkiej zmiany dostawcy energii. Od 2026 cały proces ma potrwać dobę. Eksperci liczą, że to zwiększy konkurencyjność i doprowadzi do spadku cen.

Już dziś zachęca się Polaków, aby korzystali z energii w określonych godzinach.

Embed post Kiedy najlepiej oszczędzać prąd? Teraz już wiadomo

Nowa porównywarka i możliwość podpisania umowy z ceną dynamiczną ma to ułatwić, bowiem klient będzie wiedział, kiedy i ile kosztuje prąd, dostosowując swoje użycie do aktualnych cen.

Ceny energii na rynku mogą się wahać, stąd zawarcie takiej umowy wiąże się z ryzykiem – konsument nie będzie mógł zawsze przewidzieć, ile konkretnie zapłaci za zużytą energię. Dlatego proponowane przepisy zakładają, że odbiorcy końcowi będą informowani zarówno o korzyściach, jak i ryzyku związanym z zawarciem takiej umowy – mówi Interii ekspert.

Źródło: msn.com/pl

Loading

Ten post ma 2 komentarzy

  1. załamany

    Ta nowa wersja strony Zinfo to jakaś masakra, jeden wielki chaos. A było tak fajnie.

  2. Dyzio psk

    Pracownik Tauronu będzie wymieniał liczniki?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama