Autyzm nie tylko okazjonalnie

Bilbordy z pracami konkursowymi Mai Nakoniecznej i Poli Stajkowskiej, uczestniczek konkursu plastycznego „Autyzm to takie coś”, przypominają w Zgorzelcu o obchodzonym 2 kwietnia Światowym Dniu Świadomości Autyzmu. Organizatorka konkursu, Fundacja Autilio, pomaga dotkniętym autyzmem i edukuje o autyzmie przez cały rok. Zgorzeleckie władze wspierają te działania.

You are currently viewing Autyzm nie tylko okazjonalnie

Ustanawiając w 2008 roku Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, nazywany często także Światowym Dniem Wiedzy o Autyzmie, Zgromadzenie Ogólne ONZ chciało zwrócić uwagę na sytuację osób dotkniętych zaburzeniami rozwoju, określanymi dziś jako spektrum autyzmu. Zainicjowane 15 lat temu obchody, które miały przede wszystkim edukować, zwalczać szkodliwe stereotypy i przeciwstawiać się dyskryminacji osób autystycznych, sporo zmieniły. Dziś wiemy już, że zaburzenia rozwojowe określane mianem autyzmu, to całe spektrum cech i zachowań o różnym nasileniu i bardzo różnych profilach objawów. Wiemy też, że zaburzenia mieszczące się w spektrum autyzmu są coraz bardziej powszechne i zdaniem specjalistów dotyczą co setnego rodzącego się dziecka. Bez dwóch zdań jesteśmy bardziej świadomi problemu, wciąż jednak mamy w tym temacie wiele do zrobienia.

 

 

Jak wspiera Zgorzelec

Z pomocą stowarzyszeń, fundacji i specjalistów, każdy z nas, instytucjonalnie i indywidualnie, może – jeśli tylko zechce – zmienić życie dotkniętych autyzmem na lepsze, a nawet całkiem dobre. Temu właśnie służą działania podejmowane przez zgorzelecką Fundację Autilio, która od 2017 roku wspiera rodziców dzieci autystycznych i osoby dotknięte autyzmem, którym oferuje zajęcia terapeutyczne, grupy wsparcia i porady, ale też prowadzi szerokie działania edukacyjne, zwiększające świadomość i wiedzę o autyzmie wśród mieszkańców naszego miasta i okolic. Miasto Zgorzelec jest partnerem realizowanych przez fundację projektów, które współfinansuje pieniędzmi z budżetu miasta. W tym roku będą to: kolejna edycja konkursu plastycznego o zasięgu regionalnym – „Autyzm to takie coś…”, webinary szkoleniowe „Autyzm – różne perspektywy” dla kadry pedagogicznej zgorzeleckich szkół i dla rodziców oraz fotograficzne warsztaty terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Dzięki 20 tysiącom zł miejskiej dotacji projekty będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o autyzmie i doskonaleniem metod pracy z osobami dotkniętymi zaburzeniami oraz dla dzieci i młodzieży z trudnościami rozwojowymi.

Już w kwietniu Fundacja zaprasza na pierwszy z trzech webinarów tworzących cykl „Autyzm – różne perspektywy”. Jego bohaterem i moderatorem będzie zgorzelecki licealista dotknięty autyzmem, który opowie o swojej codzienności i jej wyzwaniach. Kolejne spotkanie poprowadzą rodzice autystycznego dziecka, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. W ostatnim, trzecim webinarze głos zabiorą specjaliści, którzy podpowiedzą pedagogom jak radzić sobie z autyzmem w warunkach szkolnych. Informacje o terminach zostaną podane na stronie autilio.pl i zgorzelec.eu.

Źródło: zgorzelec.eu

Loading

Reklama
Reklama