Dieta na dobry sen, czyli co można jeść, a czego unikać przed zaśnięciem

Dobrej jakości sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu w ciągu dnia.

You are currently viewing Dieta na dobry sen, czyli co można jeść, a czego unikać przed zaśnięciem

Wpływa m.in. na koncentrację, spostrzegawczość i efektywność podejmowanych działań. Wiele czynników wpływa na jakość snu. Jednym z nich jest dieta – istnieją produkty, które mogą pozytywnie wpłynąć na higienę snu, jednocześnie gwarantując większą ilość energii w ciągu dnia.

Czy zaburzenia rytmu dobowego mogą być wywołane dietą?

Zaburzenia rytmu snu mogą znacząco obniżyć jakość codziennego funkcjonowania. Warto pamiętać o tym, że zarówno problemy z zasypianiem i nieustanne wybudzanie się, jak i spanie przez zbyt dużą liczbę godzin, są szkodliwe. Tego rodzaju zaburzenia na dłuższą metę mogą okazać się niezwykle szkodliwe – często prowadzą do przewlekłego stresu, powstania zaburzeń lękowych czy depresyjnych.

Zmęczenie w ciągu dnia sprawia, że po powrocie z pracy organizm często domaga się wysokokalorycznych przekąsek. Dzięki nim poziom energii błyskawicznie się podnosi. Jednak układ pokarmowy jest przeciążony, a jakość snu po takich posiłkach jest zdecydowanie niewystarczająca. Dobrej jakości zbilansowane posiłki zawierające wszystkie niezbędne składniki to podstawa zdrowego, efektywnego snu.

Melatonina – czy realnie poprawia jakość snu?

Bezpośredni wpływ na rytm snu i czuwania ma melatonina. Warto przynajmniej raz dziennie zjeść posiłek lub chociaż przekąskę składającą się z produktów bogatych w melatoninę. Są to m.in suszone pomidory, niektóre orzechy i zboża. Dietetycy często układając jadłospisy dla osób zmagających się z problemami ze snem, zalecają też regularne stosowanie suplementów z melatoniną. Odpowiednio stosowane mogą poprawić jakość snu i przyspieszyć proces zasypiania.

Kolacja – jakie produkty jeść, a jakich unikać?

Aby sen był mocny i efektywny, dieta powinna być przede wszystkim zdrowa i zbilansowana. Warto pamiętać o tym, że odpowiedni jadłospis wcale nie musi być drogi, a przygotowanie posiłków może być szybkie. Większość „fit” dań można przygotować jedynie za pomocą produktów kupionych w popularnych marketach, takich jak Lidl.

Komponując kolację, należy unikać dań ciężkostrawnych. Warto też stosować białka roślinne, a nie zwierzęce, gdyż krócej się one trawią. Należy na bieżąco kontrolować podaż witaminy B12 – znajduje się ona między innymi w takich produktach jak buraki, algi morskie czy produkty mięsne. Nie poleca się produktów, które cechują się wysokim indeksem glikemicznym – miodu, ryżu, słodyczy czy białego pieczywa. Dobrym pomysłem może być też zwrócenie uwagi na podaż tryptofanu w daniach spożywanych na kolację. Jest to aminokwas biorący bezpośredni udział w syntezie serotoniny, którą określa się jako hormon szczęścia. Można go znaleźć m.in w pestkach czy roślinach strączkowych. Jeżeli zastanawiasz się jakie jeszcze produkty mogą poprawić jakość snu, przeczytaj na nadmorski24.pl więcej szczegółów.

Czy dieta może wspomóc leczenie bezsenności?

Bezsenność to poważne zaburzenie, które w większości przypadków wymaga specjalistycznego leczenia – najczęściej przez lekarza psychiatrę i psychoterapeutę. Istnieją jednak metody niefarmakologiczne, które mogą wspomóc proces terapii. Korzystnie na sen wpływa odpowiednia ilość ruchu w ciągu doby, spokojna atmosfera w domu i w sypialni, a także zdrowy sposób myślenia. Nie bez znaczenia jest też higiena snu – brak drzemek w ciągu dnia, te same godziny pobudek i właśnie odpowiednia, zbilansowana dieta. Dobrej jakości zdrowe posiłki korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu – również na głębokość snu.

Loading

Reklama
Reklama