Żonkile – młodzież upamiętni powstanie w getcie warszawskim

19 kwietnia 2024, w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim młodzież Europa – Miasta, w trakcie wspólnego spaceru rozda mieszkańcom żółte żonkile – symbol zbiorowej pamięci o poległych w największym zbrojnym zrywie Żydów podczas II Wojny Światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

You are currently viewing Żonkile – młodzież upamiętni powstanie w getcie warszawskim

W celu upamiętnienia powstania w getcie warszawskim stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen e.V. wraz z Fundacją Pamięć, Edukacja, Kultura po raz kolejny włącza się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, przenosząc ją na ulice Zgorzelca i Görlitz.

W ramach tej akcji, organizatorzy wraz z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych z Polski i Niemiec wykonają papierowe żonkile, które są symbolem zbiorowej pamięci. Przygotowaniu papierowych kwiatów będzie towarzyszyć krótki rys historyczny wydarzeń. Wykonane kwiaty zostaną rozdane mieszkańcom Görlitz i Zgorzelca w ramach spaceru po Europa- Mieście.

 

 

Tym samym młodzież odda hołd wydarzeniom sprzed 81. lat zgodnie z hasłem „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami.

Spotkanie z młodzieżą odbędzie się 19.04.2024 w „Literaturhaus” w starej synagodze na ul. Langenstr. w Görlitz i będzie prowadzone w językach polskim i niemieckim. W programie m.in wykład na temat życia Żydów w Görlitz, wprowadzenie historyczne do powstania w getcie warszawskim oraz wspólny spacer po Görlitz i Zgorzelcu połączony z rozdawaniem żonkili i informowaniem przechodniów o akcji.

Więcej informacji o akcji Żonkile można zaleźć na stronie polin.pl

Źródło: Meetingpoint Memory Messiaen

Loading

Reklama
Reklama