Zofia i Antoni – to najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2022 roku

KPRM publikuje najpopularniejsze i najrzadsze imiona dla dzieci w ubiegłym roku.

You are currently viewing Zofia i Antoni – to najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2022 roku

Wybór imienia dla dziecka to często nie lada wyzwanie i sztuka kompromisu. Czy rodzice chętniej wybierają imiona bliskich, czy znanych osobowości albo symboli pop kultury? Jakie imiona królowały w ubiegłym roku – tradycyjne, czy modne? Czym rodzice kierowali się wybierając je dla swoich pociech? Sprawdźmy aktualne dane w portalu dane.gov.pl.

Tradycyjne wybory
W polskiej tradycji imiona wybierano na różne sposoby. Nadawane były niczym dar ze wspaniałą cechą. Stąd imiona takie jak Dobromiła (12 dziewczynek w II poł. 2022 r.), czy Bogumił (50 chłopców). Imiona uzależniano też od daty urodzenia. Wierzono, że dziecko przyjmując imię świętej lub świętego – patronów danego dnia, zyskiwało szczególną ochronę. Tradycyjne imiona nadajemy do dziś, by uczcić pamięć bliskich krewnych, przywołać dobre wspomnienia, czy dla podkreślenia ciągłości rodu. Sprawdźmy na jakie imiona zdecydowali się rodzice w ubiegłym roku.

Księżniczka Zofia powraca
Na podium wraca Zosia. Wyprzedza w rankingu ubiegłoroczną liderkę – Zuzannę. Na miejscu 3. utrzymuje się Hanna. Wzrasta popularność imienia Laura.

Top 10 imion dla córek (dla porównania w nawiasie podajemy pozycję danego imienia w pierwszej połowie 2022 roku):

Zofia – 5714 (awans z 2. miejsca)
Zuzanna – 5558 (liderka zestawienia z I połowy 2022 r.)
Hanna – 5261 (utrzymuje miejsce 3.)
Laura – 5095 (awans z 6. miejsca)
Maja – 4979 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)
Julia – 4936 (poprzednio 4. miejsce)
Oliwia – 4440 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)
Alicja – 4261 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)
Pola – 4087 (miejsce 10. w poprzednim rankingu)
Lena – 3811 (poprzednio 9. miejsce)
Sprawdź szczegóły – Imiona żeńskie nadawane dzieciom w Polsce

 

Antoni wciąż na prowadzeniu
Ranking najpopularniejszych imion nadawanych chłopcom tym razem nie przynosi zaskoczenia. Na pierwszym miejscu utrzymuje się Antoni. Drugie niezmiennie należy do Jana. Jedynie Jakub przesunął się z 3. na 5. lokatę.

Top 10 imion dla synów:

Antoni – 6670 (lider również w połowie 2022 r.)
Jan – 6341 (bez zmian)
Aleksander – 6201 (również miejsce 3.)
Nikodem – 6155 (awans z 5. miejsca)
Franciszek – 5696 (spadek z miejsca 4.)
Jakub – 5535 (bez zmian)
Leon – 5091 (utrzymuje miejsce 7.)
Mikołaj – 4499 (awans z 9. miejsca)
Stanisław – 4265 (spadek z miejsca 5.)
Filip – 4107 (awans o jedno miejsce w rankingu)
Sprawdź szczegóły – Imiona męskie nadawane dzieciom w Polsce

 

Oryginalne w mniejszości
Jednak nie wszyscy rodzice wybierają imiona tradycyjne. Niektórzy decydują się na mniej oczywiste wybory. W zestawieniu imion nadawanych dzieciom z roku na rok pojawia się coraz więcej imion dotąd niespotykanych, znanych często dzięki aktorom, czy gwiazdom estrady. Znajdziemy tu imiona żeńskie takie jak Adel (12 dziewczynek), Celine, Harper, Penelope, czy Chanel (po 2 dziewczynki) oraz męskie jak Brian, Lionel, Harry, czy Orlando (po 2 chłopców).

Przy wyborze imienia trzeba pamiętać, że będzie ono towarzyszyć naszemu dziecku przez całe życie. Warto zatem zwrócić uwagę na jego znaczenie, brzmienie zdrobnienia i zastanowić się, czy kierując się przemijającą modą nie narazimy dziecka na niemiłe komentarze rówieśników.

Drugie imię
Dawniej drugie imię nadawano, by chronić drugą duszę dziecka przed siłami nieczystymi. Święty patron miał jej w tym pomóc. Dziś wśród drugich imion królują chłopięce imiona Jan, Piotr i Józef oraz dziewczęce: Maria, Anna i Zofia.

Więcej danych dotyczących imion nadawanych dzieciom w Polsce w ubiegłym roku można znaleźć w portalu dane.gov.pl.

 

Wiarygodne dane

Portal dane.gov.pl oferuje w sumie prawie 30 tys. danych od ponad 260 dostawców. Informacje z takich kategorii, jak edukacja, kultura i sport, regiony i miasta czy nauka i technologia znajdują wielu obserwatorów. Co ważne, każdy ma do nich swobodny dostęp.

Źródło: KPRM

Loading

Reklama
Reklama