Sprawdź, ile się teraz zarabia

Przeciętne wynagrodzenie w marcu 2023 r. wyniosło około 7,5 tys. zł brutto. To rekord — podał Główny Urząd Statystyczny. To oznacza spory skok względem lutego, gdy średnie zarobki były na poziomie 7 tys. 65 zł brutto. W skali roku podwyżki wyniosły 12,6 proc.

You are currently viewing Sprawdź, ile się teraz zarabia

Przeciętne wynagrodzenie w średnich i dużych firmach w marcu 2023 r. wyniosło dokładnie 7 tys. 508 zł 34 gr brutto i wzrosło w rok o 12,6 proc. Najnowsze statystyki GUS pokazują lekkie spowolnienie w dynamice płac, które w raporcie sprzed miesiąca rosły w tempie 13,6 proc. rok do roku. Z kolei w marcu 2022 r. podwyżki były na poziomie 12,4 proc.

Jeszcze w styczniu 2023 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było na poziomie 6 tys. 884 zł brutto. W lutym wzrosło do 7 tys. 65 zł. Dotychczasowy rekord padł w grudniu 2022 r., gdy statystyki płac ze względu na różnego rodzaju premie świąteczne czy dodatki (w tym inflacyjne) podskoczyły do 7 tys. 330 zł.

Mogłoby się wydawać, że w związku z systematycznym wzrostem płac, każdego kolejnego miesiąca GUS notuje rekordy. Przez lata w statystykach zazwyczaj rekordy padały w grudniu, a w kolejnych miesiącach były na nieco niższym pułapie. Inaczej było w ubiegłym roku. Obecny wynik także jest dość wyjątkowy, co wynika z historycznie dużej dynamiki w zarobkach.

Jak najnowsze dane wypadają na tle prognoz? Są z nimi zbieżne. Średnia typowań ekonomistów sugerowała podwyżki płac na poziomie 12,5 proc.

Wysokie tempo wzrostu średnich wynagrodzeń w firmach jest dobrą wiadomością dla pracowników, ale kiepsko wróży np. perspektywom walki z inflacją. To jeden z najważniejszych czynników, które utrudniają walkę z drożyzną. Szybki wzrost płac wzmacnia popyt, pcha też w górę koszty usług.

Średnia płaca „na rękę”

Zarobki podawane przez urzędników GUS są wyrażane w kwotach brutto. Po uwzględnieniu składek i podatku, na rękę przeciętnego polskiego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi średnia na poziomie około 5 tys. 450 zł.

Nieco ponad 1 tys. zł zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 580 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 450 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

Nie zarabiasz średniej? Większość też tak ma. Opublikowane w piątek dane GUS uwzględniają jedynie duże i średnie firmy. Odrzuca się w nich natomiast te, mające mniej niż dziesięciu pracowników. Na dodatek nie liczy zatrudnionych na umowy-zlecenia czy o dzieło. Po ich uwzględnieniu kwota średniego wynagrodzenia byłaby niższa.

Najnowsze statystyki płac dotyczą około 6,5 mln osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw. W marcu było ich dokładnie 6 mln 516,8 tys. To ta część piątkowych statystyk, które lekko zawiodły oczekiwania ekonomistów. Wzrost zatrudnienia wyniósł bowiem 0,5 proc. w skali roku wobec spodziewanych 0,6 proc. i 0,8 proc. odnotowanych przed miesiącem.

Szczegółowe dane o wynagrodzeniach

„Wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w marcu 2023 r. względem lutego 2023 r. spowodowany był kontynuacją wypłat, m.in. premii i nagród rocznych, jubileuszowych, premii kwartalnych, rozliczenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, podwyższeniem wynagrodzeń, a także wypłatami odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)” — informuje GUS.

Urzędnicy wskazują, że najwyższy wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto odnotowano w sekcji „działalność profesjonalna, naukowa i techniczna” (o 11,3 proc.), gdzie wynagrodzenia wyniosły 10 tys. 789 zł 93 gr (miesiąc wcześniej 9 tys. 698 zł 14 gr) oraz „informacja i komunikacja” (o 11 proc.), gdzie wynagrodzenia wyniosły 13 tys. 633 zł 44 gr (miesiąc wcześniej 12 tys. 284 zł 79 gr).

Z raportu GUS wynika też, że narastająco w okresie trzech miesięcy 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w stosunku do analogicznego okresu 2022 r. wzrosły we wszystkich sekcjach PKD 2007 od 7,5 proc. w sekcji „budownictwo” do 22,5 proc. w sekcji „transport i gospodarka magazynowa”.

Najwyższą przeciętną płacę brutto w sektorze przedsiębiorstw w okresie narastającym odnotowano w sekcji „informacja i komunikacja” w wysokości 12 tys. 636 zł 7 gr (wzrost o 13,4 proc. względem analogicznego okresu roku poprzedniego), a najniższą w sekcji „zakwaterowanie i gastronomia” na poziomie 5 tys. 245 zł 16 gr (pomimo wzrostu w odniesieniu do sytuacji sprzed roku o 14,7 proc.).

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Ten post ma 2 komentarzy

  1. damexbud tequila shot psk

    kto tyle zarabia? znowu pis robi wam wode z mozgu debile

  2. W końcu lepiej się żyje.

    Ooo, nawet nie wiedziałem że jestem sporo powyżej średniej krajowej:)) Za Rudego tak nie było. Wystarczy policzyć ile litrów Paliwa mogę kupić za wypłatę teraz, ile jak Rudy rządził. Wybór jest tylko jeden słuszny. PiS.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama