Zgorzelecka Rada Seniorów – mocny głos starszego pokolenia

Nowa Rada Seniorów – ukonstytuowana w marcu b.r. – rozpoczęła swoją kadencję od cyklu szkoleń, pozwalających uzyskać niezbędną wiedzę do prawidłowego jej funkcjonowania. Głównym celem Rady jest ustalanie i reprezentowanie potrzeb i interesów osób starszych (po 60 roku życia), zamieszkałych na terenie Miasta Zgorzelec. Wyzwaniem powinno stać się wypełnienie luki powstającej po aktywności zawodowej. Ważne jest tworzenie możliwości dla uczestnictwa osób starszych w życiu społecznym i wykorzystanie ich potencjału.

You are currently viewing Zgorzelecka Rada Seniorów – mocny głos starszego pokolenia

Jak  tego dokonać dowiadywaliśmy się podczas szkolenia i spotkań z przedstawicielami innych Rad Seniorów. Dzięki środkom finansowym pozyskanym przez Stowarzyszenie  Interclub Femina w Zgorzelcu, w ramach projektu „Busola na inicjatywy społeczne”  –  uczestniczyliśmy w szkoleniu, prowadzonym przez trenera doświadczonego w pracy z radami seniorów.  Kolejnym krokiem był wyjazd studyjny do Fundacji Umbrella we Wrocławiu, gdzie spotkaliśmy się z przedstawicielami Wrocławskiego Centrum Seniora, a także członkami Wrocławskiej Rady Seniorów. Wykład prof. zw. dr hab. Adama Zycha pt. „Aktywne starzenie się. Wyzwanie dla Rad Seniorów”, pokazał szerokie spektrum możliwości funkcjonowania i ważkości podejmowanych przez rady seniorów działań. Bogaci w przekazaną wiedzę i doświadczenie, postaramy się wykorzystać je na rzecz naszych seniorów.

 

 

Warto podkreślić, że edukacja członków Rady nie byłaby możliwa bez znaczącego wsparcia organizacyjnego i finansowego Interclub Femina.

Chcielibyśmy również poinformować seniorów, iż Rada w czerwcu złożyła na ręce Burmistrza Rafała Gronicza następujące propozycje do planu budżetu na rok 2024:

  1. Postawienie automatycznej toalety publicznej w Parku im. I. Paderewskiego.
  2. Zwiększenie ilości ławek i koszy w ciągu ul.Warszawskiej (okolice przychodni Rejonowej), ul. Łużyckiej i Przedmieściu Nyskim.
  3. Wykonanie remontu i zagospodarowanie skweru i boiska między ulicami : Chełmońskiego, Okólna i Turowska.
  4. Dostosowanie przejść dla pieszych na potrzeby osób z niepełnosprawnością (obniżenie krawężników przy ul. Warszawskiej w rejonie wiaduktu kolejowego).
  5. Wykonanie dodatkowego oświetlenia na przejściu dla pieszych przy ulicach Langiewicza i Sienkiewicza.

Informujemy seniorów, iż wprowadzamy dyżury w Klubie Seniora przy ulicy Mickiewicza – w każdą pierwszą środę miesiąca – na godzinę przed spotkaniem seniorów, czyli od godz.15-tej do godz.16-tej będzie czekał na Państwa przedstawiciel Rady – czekamy na Państwa inicjatywy, potrzeby, wnioski. Będzie również w klubie ustawiona skrzynka, do której możecie Państwo złożyć swoje propozycje.

Źródło: Zgorzelecka Rada Seniorów

Loading

Reklama
Reklama