Zbliża się Dzień Flagi – przyjdź, odbierz i wywieś flagę!

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych, choć flaga narodowa jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Zachęcamy mieszkańców, aby okazać jedność i dumę z naszego dziedzictwa wywieszając ją np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

You are currently viewing Zbliża się Dzień Flagi – przyjdź, odbierz i wywieś flagę!

Okazją do prezentowania biało-czerwonej flagi jest nie tylko Dzień Flagi. Kalendarz przynosi kilka okazji, w tym Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypadający 2 maja, Święto Konstytucji 3 Maja, Narodowy Dzień Zwycięstwa (8 maja). Flagę narodową można również wywiesić 1 maja, kiedy przypada rocznica akcesji Polski do Unii Europejskiej (np. w towarzystwie flagi Unii Europejskiej) i Międzynarodowe Święto Solidarności Ludzi Pracy czy 9 maja na Dzień Europy, nazywany też świętem pokoju i jedności, które w kontekście trwającej wojny za wschodnią granicą Unii Europejskiej powinny być szczególnie krzewione.

# Przyjdź – odbierz – wywieś flagę

Zachęcając do ich ekspozycji wzorem poprzednich lat, Burmistrz Miasta Zgorzelec rozda mieszkańcom flagi narodowe. Miasto Zgorzelec prowadzi akcję dystrybucji flag od 2007 roku. W tym czasie oddano na ręce mieszkańców blisko 6500 flag.

Kolejne 500 sztuk trafi do zgorzelczan w najbliższą środę, 1 maja, podczas Europejskiej Majówki. Po odbiór zapraszamy na Skwer im. Ks. J. Popiełuszki od godziny 15:30. Trzeba się jednak spieszyć, bo liczba jest ograniczona. Flagi mają wymiary 70 x 112 cm i rozdawane są bez drzewca.

Europejska Majówka

# PGE Arena Zgorzelec – iluminacja

#Na okoliczność majowych świąt w Zgorzelcu powiewać będą w tym roku flagi zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej a fasada hali PGE Turów Arena rozbłyśnie odpowiednio kolorami wspólnoty w środę, 1 maja i biało-czerwonymi w czwartek i piątek (2 i 3 maja).

Czy wiesz, że …

#Dzień Flagi – Data 2 maja nie jest przypadkowa – tego dnia 1945 r. żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, pieczętując tym zdobycie miasta, co z kolei miało wpływ na zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Zaledwie od 19 lat mamy możliwość eksponowania biało-czerwonej flagi przy okazji każdej ważnej dla nas uroczystości czy rocznicy, a nie tylko podczas oficjalnych świąt. Ustanowiony w 2004r. przez Sejm RP Dzień Flagi ma na celu zaakcentowanie naszej polskiej tożsamości i oddanie należytego szacunku symbolom narodowym. 2 maja jest jednocześnie Dniem Polonii i Polaków za Granicą więc biało-czerwone barwy widoczne są na całym świecie, wszędzie tam gdzie żyją nasi rodacy.

#Polska członkiem Unii Europejskiej. 77,45% głosujących w referendum, poprzedzającym przystąpienie do UE, opowiedziało się „za”. O północy 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od czasu wejścia do UE Zgorzelec wykorzystał miliony dofinansowania na projekty infrastrukturalne i społeczne. Pozwoliło to na powstanie w naszym mieście różnych inwestycji, które wpłynęły na rozwój miasta i komfort życia jego mieszkańców. Więcej: Projekty w mieście.

 

 

#1 maja obchodzimy Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950. Święto Pracy wprowadziła II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, kiedy w odpowiedzi na fatalne warunki pracy, niskie płace i pracy do dwunastu godzin zorganizowano strajk. Był on częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Kiedyś obowiązkowe pochody, dziś szansa na wypoczynek podczas wydłużonego weekendu.

#Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnia uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji, co miało miejsce 3 maja 1791r. To najstarsza w nowożytnej Europie konstytucja i druga pod względem terminu uchwalenia na świecie, po amerykańskiej.

#Narodowe Święto Zwycięstwa związane jest z podpisaniem aktu kapitulacji hitlerowskich Niemiec w Berlinie 8 maja 1945r. Kiedyś świętowano w Polsce 9 maja, jak w ZSRR – według czasu moskiewskiego była godz. 0:43, gdy w Berlinie miała miejsce kapitulacja  (według czasu środkowo-europejskiego była 22:43).

Bądź dumny i wywieś flagę!

#zgorzelec #mojaflaga

Loading

Reklama
Reklama