XIII Rowerowy Rajd Pamięci Toporów 1945-2023r.

22 kwietnia 2023r. w 78. rocznicę Forsowania Nysy Łużyckiej pod pomnikiem w Toporowie odbyły się uroczyste obchody upamiętniające to wydarzenie.

You are currently viewing XIII Rowerowy Rajd Pamięci Toporów 1945-2023r.

Uroczystym wprowadzeniem Pocztów Sztandarowych oraz odśpiewaniem Hymnu Państwowego rozpoczęliśmy obchody 78. Rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej pod pomnikiem w Toporowie.

Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jan Magda przywitał zaproszonych gości, podziękował za tak liczne przybycie na uroczystość.

Następnie Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Mariusz Wieczorek w krótkich słowach przypomniał wydarzenia z dnia 16 kwietnia 1945 roku oraz oddał hołd żołnierzom, którzy forsowali Nysę Łużycką za ich ofiarę, odwagę i krew jaką przelali w nadziei na wyzwolenie.

Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński również uczcił pamięć i wyraził potrzebę zachowania pamięci o walkach na Nysie Łużyckiej i bohaterskich czynach tysięcy żołnierzy.

Krótki rys historyczny przeczytał uczeń SP w Ruszowie.

Społeczny Komitet Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej w Zgorzelcu pamiątkowymi krzyżami uhonorował osoby przyczyniające się do kultywowania miejsc pamięci i zaangażowanie w krzewienie patriotyzmu.

Odznaczenia wręczył W-ce Prezes Zarządu Głównego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego RP we Wrocławiu płk mgr Ryszard Leparowski w asyście Burmistrzów Węglińca i Pieńska.

 

 

Następnie zostały złożone wieńce i zapalone znicze przez przedstawicieli lokalnych władz, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców Gmin Węgliniec i Gminy Pieńsk.

Mogliśmy obejrzeć pokaz artystyczny przygotowany przez dzieci z Pieńska.

Po uroczystości odbył się poczęstunek przygotowany przez organizatorów.

Do zobaczenia za rok!
Aby pamięć o tych co polegli za naszą wolność nie zaginęła nigdy.

Źródło: Urząd Gminy i Miasta w Węglińcu

Fot. Mariusz Pozorski

Loading

Ten post ma jeden komentarz

  1. Obserwator

    Najciekawszy element to odznaczeni….jestem za tym komu się to należy, ale z tej listy 50% to osoby które nie zasługują na to. Wśród uczestników jest kilka osób które pracowali i pracują na rzecz pamięci tego miejsca, ale cóż nie dla nich to… .Szkoda, że medale się rozdaje się wśród swoich.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama