Wystawa fotografii „Auschwitz – architektura obozu zagłady”

Europejskie Centrum Pamięci, Edukacji i Kultury zaprasza na kilkutygodniową wystawę Tomasza Lewandowskiego poświęconą architekturze obozu koncentracyjnego Auschwitz.

You are currently viewing Wystawa fotografii „Auschwitz – architektura obozu zagłady”

Logika architektury nazistowskiego obozu koncentracyjnego odznaczała się formą, która była rygorystycznie podporządkowana jej funkcji jako instrumentu służącemu eksterminacji ludzi. Architektura obozu Auschwitz-Birkenau jest więc poniekąd realizacją znanej sentencji autorstwa Louisa Sullivana „form follows function”, która legła u podstaw zasad projektowania architektury i designu nowej ery. W tym kontekście Zygmunt Bauman wskazuje dodatkowo na fakt, iż „nowoczesna cywilizacja była […] z pewnością nie jedynym, ale z dużym prawdopodobieństwem koniecznym warunkiem Holocaustu (Zygmunt Bauman, Nowoczesność i Zagłada).

 

 

Typologiczny sposób przedstawienia budowli i obiektów w niniejszym cyklu fotograficznym ma na celu umożliwić odbiorcy analizę porównawczą pod kątem problemu racjonalizacji architektury służącej masowemu zabijaniu. Aby uniknąć interpretacyjnego charakteru i pozwolić na rzeczową analizę sfotografowanej rzeczywistości („rzeczy takich jakimi są” – Susan Sontag), zdjęcia zostały sporządzone przy zachowaniu zbliżonych, homogenicznych warunków oświetleniowych. Fotografie zostały sporządzone na czarno-białych negatywach w formacie 4×5 cala.

Wernisaż odbędzie się w dniu 24.11.2023 r. o godz. 17:00, a wystawa będzie następnie prezentowana do dn. 06.01.2024 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach  9:00-15:00 w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura.

  • Otwarcie wystawy: 24 listopada 2023 r. o godz. 17:00
  • Okres trwania wystawy: 24.11.2023 – 06.01.2024
  • Miejsce: Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura (Stalag VIII A, ul. Jeńców Stalagu VIII A 1, Koźlice, 59-900 Zgorzelec)
  • Fotograf: Tomasz Lewandowski, fotograf dokumentalista

Fotografie będą opisane w dwóch językach, polskim i niemieckim.

Tomasz Lewandowski: urodzony w 1978 roku w Nysie, mieszka i pracuje w Niemczech. Jako fotograf dokumentalny zajmuje się przede wszystkim socjologicznym wymiarem architektury.

Źródło: Meetingpoint Memory Messiaen e.V

Loading

Reklama
Reklama