Współpraca służb w Zgorzelcu

Czterech cudzoziemców usiłujących niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie. Wraz z nimi zatrzymano Ukraińca, który chciał na tym zarobić. Wszyscy wpadli podczas policyjnej kontroli drogowej.

You are currently viewing Współpraca służb w Zgorzelcu

W niedzielę 21 maja funkcjonariusze SG ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie przyjęli od zgorzeleckich policjantów czterech Afgańczyków oraz Ukraińca. Przekazani obcokrajowcy zostali zatrzymani przez policjantów do kontroli drogowej na jednej z ulic Zgorzelca, prowadzącej do granicy Niemcami. Kierowcą zatrzymanego Forda był 39-letni Ukrainiec. Funkcjonariusze SG ustalili, że Afgańczycy nie posiadali dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Z uwagi na nielegalny pobyt w naszym kraju oraz konieczność potwierdzenia ich tożsamości, zostali oni zatrzymani.

Wobec wszystkich obywateli Afganistanu wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu. Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski, cudzoziemców zobowiązano do zgłaszania się do siedziby Placówki SG w Zgorzelcu w ustalonych terminach.

 

 

Z kolei 39-letni kierowca pojazdu został zatrzymany za udzielenie pomocy 4 migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej. Ukrainiec przyznał się do zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do dobrowolnego poddania się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby wynoszący 2 lata. Dodatkowo zasądzono przepadek korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

por. SG Paweł Biskupik
p. o. rzecznika prasowego Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Loading

Reklama
Reklama