Wspólne szkolenie – ćwiczenia polskich i niemieckich strażaków ochotników

W ramach wieloletniej partnerskiej współpracy na zaproszenie strażaków z FFW Horka (Niemcy) za ,,miedzę” w sobotni poranek 15 kwietnia 2023 r. udali się strażacy z OSP Ruszów i Czerwona Woda na wspólne szkolenie oraz ćwiczenia.

You are currently viewing Wspólne szkolenie – ćwiczenia polskich i niemieckich strażaków ochotników

Podczas blisko trzygodzinnych zajęć ćwiczono wspólnie w czterech grupach rożne epizody takie jak: spiętrzanie wody w małych ciekach wodnych, przepompowywanie wody, bezpieczne sprawianie drabin oraz zabezpieczenie linkami ratowników i sprzętu, wykorzystanie kamer termowizyjnych, elementy ratownictwa medycznego jak również kilka epizodów sprawnościowych na wesoło.

Po wspólnym obiedzie przeprowadzone zostały ćwiczenia praktyczne na obiektach miejscowej szkoły podstawowej, gdzie przećwiczono poszukiwanie i ewakuację osób z zadymionych (sztucznie) obiektów szkoły oraz sali sportowej, elementy zaopatrzenia wodnego z kilku źródeł w tym przepompowywanie wody przy użyciu autopompy samochodu pożarniczego z wykorzystaniem zbiornika przenośnego jak również sprawianie i rozwijanie do wewnątrz linii gaśniczych.

 

 

Były to bardzo ciekawe i przydatne ćwiczenia, podczas których można było porównać obowiązujące standardy w rożnych krajach, jak również wymienić się doświadczeniami. Naszych strażaków najbardziej zaciekawił bardzo prosty system spiętrzania wody w małych rowach – ciekach przy użyciu przenośnej zastawki a niemieckich strażaków bardzo zainteresowały nasze przenośne motopompy pływające, które to nie stanowią u nich podstawowego wyposażenia samochodów pożarniczych jak w naszym kraju.

W ćwiczeniach i szkoleniu wzięli udział strażacy z FFW Horka , FFW Biehain , FFW Muckenchain , OSP Czerwona Woda i OSP Ruszów.

J. Droś – OSP Ruszów
Foto – J. Wilk, J. Droś

Loading

Reklama
Reklama