Wokół Biblii

Prezentacje książek, odczyty, wykłady, seminaria, spacery, wycieczki z przewodnikiem, pokazy zwierząt, puzzle dla młodszych i starszych, koncerty, teatr, film, warsztaty, wystawy, kulinarne przysmaki, muzyka, wino, śpiew i wiele więcej … A wszystko to z okazji Dnia Biblii, na który miasto Gӧrlitz zaprasza 27 kwietnia.

You are currently viewing Wokół Biblii

To będzie niemiecka premiera Dnia Biblii, a miastem gospodarzem tego niecodziennego wydarzenia będzie Gӧrlitz. Organizator, stowarzyszenie BibelMobil i liczne grono wspierających, którzy przygotowali na ten dzień pełen atrakcji program, w którym bohaterka dnia – Biblia, zostanie pokazana nie tylko jako szczególna książka, ale też jako inspirujące źródło myśli, poglądów, wiary w codziennym działaniu i życiu osobistym i wspólnotowym.

Ważnym wydarzeniem będzie oddanie do użytku nowego pojazdu, dwupokładowego autobusu biblijnego „BIBELMOBIL®”, pełniącego rolę mobilnego centrum edukacyjnego, na którego dolnym pokładzie znajdują się: wystawa poświęcona historii powstania Biblii oraz informacje na temat jej treści, sala lekcyjna i księgarnia, a na pokładzie górnym dwie sale multimedialne. W Dniu Biblii w „BIBELMOBILU®”, ustawionym na Marienplatz, będzie można m.in. wydrukować sobie za pomocą historycznej prasy drukarskiej teksty biblijne.

 

 

Sobotnie wydarzenie to także okazja do odkrywania biblijnych tematów i motywów w przestrzeni miasta np.: podczas familijnego spaceru teatralnego z lalkami i przedmiotami, który poprowadzi Anne Svoboda z Teatru 7schuch, czy podczas specjalnych oprowadzeń po muzeach, ulicach i cmentarzach Gӧrlitz. Będzie też seminarium biblijne, czytanie opowieści biblijnych w specjalnie wybranych miejscach, np.: opowieści miłosnych w Urzędzie Stanu Cywilnego, opowieści „kryminalnych” na komisariacie policji, opowieści muzycznych w szkole muzycznej itd. itp. Można będzie wybrać się do zoo, by odkryć biblijne zwierzęta i ich zwyczaje, odwiedzić gӧrlitzką Jerozolimę, czyli założenie sakralne znane jak Grób Pański, odwiedzić synagogę, wybrać się na koncert chórów lub muzyki klezmerskiej i oczywiście skorzystać z możliwości posmakowania potraw biblijnych, oferowanych przez gӧrlitzką gastronomię. Wypełniony biblijnymi atrakcjami dzień zakończy niezwykły wieczór w kościele Piotra i Pawła, na którym pojawią się goście z przeszłości: Luise von Gersdorf, Jakub Bӧhme, Eugenio Casparini, który zagra na swoich wspaniałych Słonecznych Organach i wielu innych.

Szczegóły programu, miejsca, wydarzenia oraz informacje o tym co płatne, co bezpłatne a co za dobrowolny datek – w broszurze na stronie tag-der-bibel2024.de, a niebawem także na www.zgorzelec.eu

Loading

Reklama
Reklama