Wiosna, Wielkanoc, Czas Letni – sobotni wykład w planetarium Görlitz

W najbliższą sobotę, 1 kwietnia o godz. 17:00, w planetarium w Görlitz odbędzie się wykład w języku polskim na temat rachuby czasu i związanych z nią zjawisk i ciekawostek astronomicznych. Będzie można zapoznać się z aktualnym niebem i to nie tylko naszym, ale i tym na równiku i biegunie.

You are currently viewing Wiosna, Wielkanoc, Czas Letni – sobotni wykład w planetarium Görlitz

Stworzenie precyzyjnego kalendarza zajęło ludzkości wiele tysięcy lat. Spowodowane było to brakiem jakiejkolwiek stałości w przyrodzie. Ruchy planet i Słońca na niebie można bardzo precyzyjnie wyliczyć, wszystko jest jednak w ciągłym, niekończącym się ruchu. Długość roku, miesiąca, doby nijak się do siebie mają. Nawet Słońce raz się spieszy a raz późni, do tego przechodzi przez różne strefy czasowe. Żyjemy jednak w rytmie bardzo dokładnie wyznaczanym nam przez zegary i kalendarze. Wszyscy słyszeli o latach przestępnych, niewiele osób jednak wie o sekundach przestępnych. Od momentu rozpoczęcia astronomicznej wiosny i drogi Księżyca pośród gwiazd zależy długość karnawału i termin Wielkanocy. Żeby jeszcze bardziej wszystko skomplikować ktoś wymyślił czas letni. Podobno po to żeby zaoszczędzić energię.

 

 

Oprócz przystępnego wyjaśnienia powyższych zagadnień pokażemy pięknie odwzorowane na kopule planetarium nocne niebo i to takie, jakim byłoby, gdyby przestało nam przeszkadzać sztuczne oświetlenie. Odbędziemy wycieczkę po niebie na biegun północny i na równik, przyspieszając trochę czas. Wykład jak zawsze adresowany jest do szerokiej publiczności, od najmłodszych do najstarszych.

Zapraszamy.

Więcej na temat planetarium na stronie internetowej: goerlitzer-sternfreunde.de.

Źródłó: Görlitzer Sternfreunde e.V.

Loading

Reklama
Reklama