Wiosną pociągi pasażerskie pojadą z Czech do Zawidowa

8 lutego, po wielu latach, do Zawidowa wjechał pociąg pasażerskich. Zlokalizowana przy granicy z Czechami stacja ma szansę na powrót pociągów pasażerskich jeszcze tej wiosny.

You are currently viewing Wiosną pociągi pasażerskie pojadą z Czech do Zawidowa

Do Zawidowa od strony czeskiej granicy wjechał 8 lutego wagon motorowy Stadler RD1 państwowego czeskiego przewoźnika České dráhy. Były to jazdy testowe, które miały sprawdzić warunki wjazdu na stację oraz sprawdzić komunikację między polskim dyspozytorem PKP PLK a czeskim maszynistą. Test wypadł pomyślnie. Na pokładzie byli zarówno pracownicy zarządcy infrastruktury, jak i Kolei Dolnośląskich.

Jak czytamy na portalu zdopravy.cz na powrót pociągów pasażerskich do Zawidowa jest szansa jeszcze w tym roku. Kraj liberecki (odpowiednik naszego województwa) chce bowiem wydłużyć kursy pociągów tym roku wydłużyć kursy pociągów Liberec – Černousy do Zawidowa w Polsce. Pociąg po terytorium Polski ma jechać na odcinku 2 kilometrów.

 

 

Stacja w Zawidowie zlokalizowana jest 2,5 kilometry od centrum miejscowości. Przy drodze do miasteczka są nieliczne zabudowania. Warto zaznaczyć, że Kraj Liberecki uruchamia już autobusy Zgorzelec – Zawidów – Liberec (linia 669 wykonuje na tym odcinku cztery pary kursów dziennie), które służą głównie dojazdom do pracy w libereckiej strefie ekonomicznej.

– Negocjacje ze stroną polską w sprawie warunków eksploatacji nadal trwają, dlatego w tej chwili nie możemy podać dalszych szczegółów na temat rozpoczęcia kursów do Zawidowa – powiedział Petr Štáhlavský, rzecznik Kolei Czeskich. Zdopravy.cz swoimi kanałami dowiedziało się jednak, że będzie to możliwe na przełomie kwietnia i maja. Oczywiście większy sens miałoby wydłużenie pociągów czeskiego operatora z Zawidowa do Zgorzelca lub sąsiedniego Gorlitz. Do tego jednak potrzeba większej finansowej partycypacji urzędu marszałkowskiego Dolnego Śląska.

Obecnie te same Stadlery RS1 kursują także na linii Liberec – Szklarska Poręba Górna. Linia ta przechodzić będzie w następnych latach remont. Kursują też przez Porajów na linii Liberec – Porajów – Żytawa – Varnsdorf – Seifhennersdorf, w Porajowie jednak nie zatrzymują się, ponieważ zlikwidowano tu przystanek osobowy. To bardzo ciekawa regionalna linia, która czterokrotnie przekracza granice państwowe.

Źródło: rynek-kolejowy.pl

Loading

Reklama
Reklama