Wielkie odklejanie

Kto musi usunąć naklejkę kontrolną z numerem rejestracyjnym? I kiedy za jej nieusunięcie można dostać mandat karny w czasie kontroli drogowej?

You are currently viewing Wielkie odklejanie

Na szczęście ewentualna kara jest raczej czysto teoretyczna.

Wlepka zniknęła we wrześniu tego roku, a więc nadal jest szeroko spotykana na drogach. I choć w sensie prawnym nie znaczy już nic, nadal może się stać podstawą wypisania mandatu.

Naklejki kontrolnej już nie ma, ale… trochę jest. Czy trzeba ją zerwać?

Niewielu kierowców zdecydowało się na ich zerwanie po 4 września 2022 roku. Kiedy pozbycie się naklejki jest obowiązkowe? Nie brakuje interpretacji mówiących o tym, że po 4 września 2022 roku przypadek taki będzie tylko jeden. I chodzi o przerejestrowanie pojazdu połączone ze zmianą numeru rejestracyjnego. Do takiego stanowiska przychyla się część mediów motoryzacyjnych. My jednak pozwolimy sobie się z tym nie zgodzić.

Zmiana rejestracji to zerwanie naklejki? No właśnie chyba nie

Teoretycznie zmiana numeru rejestracyjnego powinna oznaczać zerwanie naklejki. W końcu wskazuje ona inny numer rejestracyjny. Tyle, że dziś naklejka jest dodatkiem bez znaczenia. Zupełnie jak żartobliwe wlepki z napisem „Finansowane z programu 500 plus” lub z postaciami z kreskówek. Inny numer rejestracyjny na jej powierzchni w sensie prawnym nie może mieć zatem żadnego znaczenia. Zarówno dla policjanta, jak i diagnosty czy innego urzędnika. A tym samym nie może się stać podstawą wypisania kary.

Kiedy można dostać mandat za naklejkę z numerem rejestracyjnym?

Przypadek taki jest jeden. Dotyczy przede wszystkim sytuacji, w której kierowca przykleił ją zbyt wysoko i policjant uzna iż wkracza ona w pole widzenia lub ogranicza widoczność. W takim przypadku działa art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Wykroczenie przeciwko tzw. innym przepisom pozwala funkcjonariuszowi na wypisanie grzywny wynoszącej od 20 do 3000 zł.

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby?

Zdecydowanie w lepszej sytuacji będą właściciele samochodów, którym przyjdzie przeprowadzać operację odklejania naklejki rejestracyjnej z szyby w lato. To dlatego, że w sprawnym jej usunięciu pomoże wcześniejsze rozgrzanie (naklejki i szyby).

Źródło: msn.com/pl

Loading

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Brodak kosmopolita

    Na moim aucie jest naklejka z rejestracją z innego województwa, nie wstydzę się tego i prezentuje z dumą. Gdyż jestem kosmopolitą wojewódzkim.

  2. Anonim

    Trzeba zbić szybę

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama