Więcej zwolnień lekarskich i wideowizyt w ZUS

Chcąc załatwić jakąś sprawę w ZUS nie trzeba wychodzić z domu. Dostępna jest opcja e-wizyty, którą można odbyć w dogodnym czasie.

You are currently viewing Więcej zwolnień lekarskich i wideowizyt w ZUS

W minionym 2022 roku z wideorozmowy z ekspertem ZUS, skorzystało ponad 111 tys. klientów.

Możliwość skorzystania z e-wizyty jest szczególnie ważna w okresie zimowym, kiedy więcej osób choruje. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu choroby w listopadzie 2022 roku wyniosła 1 mln 835 tys., a w grudniu (1-26.12.) było to 2 mln 178 tys.

Na Dolnym Śląsku w 2022 roku wystawionych zostało 3 892 477 e-ZLA, w tym na terenie legnickiego oddziału ZUS 825 920, wałbrzyskiego 1 127 172 i wrocławskiego oddziału 1 939 385.

– Średnio każdego miesiąca trafia do dolnośląskich oddziałów ZUS nieco ponad 200 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Okazały się one doskonałym, bardzo chwalonym zarówno przez lekarzy jak i pacjentów rozwiązaniem, szczególnie w czasie pandemii koronawirusa – dodaje.

Według rzeczniczki, podobnie wygodne dla klientów ZUS są e-wizyty, które można zamówić na określony dzień, godzinę i temat.

– Wideorozmowę z naszym ekspertem można odbyć nie wychodząc z domu. Trzeba mieć do dyspozycji laptop lub smartfon po to żeby pokazać się do kamery i podać swoje dane. Taki sposób weryfikacji jest niezbędny gdyż podczas wideowizyty rozmawia się często o danych wrażliwych naszych klientów – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Jak dodaje rzeczniczka, najwięcej e-wizyt odbywa się na temat emerytur i rent, zasiłków oraz zagadnień dotyczących obowiązków ubezpieczeniowych firm, w tym również w kontekście pracowników. Podczas e-wizyty klienci chętnie korzystają też z możliwość potwierdzenia profilu utworzonego na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

E-wizytę można zarezerwować na stronie internetowej www.zus.pl/e-wizyta. Aby odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerą i mikrofonem. E-wizyty odbywają się od poniedziałku do piątku między 9.00 a 14.00.

Chcąc zarezerwować taką wizytę w dogodnym czasie i terminie, należy wejść na link do e-wizyty. Można umówić się także na konsultacje w sprawie zasiłków, emerytur i rent w języku migowym (PJM).

Podczas rezerwacji e-wizyty należy: podać swoje dane, wybrać dzień i godzinę spotkania, wybrać temat spotkania, w przypadku osoby niesłyszącej, należy wybrać e-wizytę w języku migowym (PJM), a następnie zaznaczyć interesujący temat spotkania.

Przygotowanie do e-wizyty: miejsce – prywatne, ciche miejsce z neutralnym tłem, konieczne jest urządzenie z kamerą (komputer, laptop, tablet albo telefon), dowód osobisty – w przypadku chęci uzyskania informacji w sprawie indywidualnej, należy mieć przygotowany dokument tożsamości, który zostanie zweryfikowany podczas e-wizyty, inne osoby – w trakcie spotkania online może wziąć udział osoba trzecia, ale tylko wówczas, gdy jest to opiekun klienta, którego dane podano przy rezerwacji e-wizyty.

Źródło: Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku
Fot.: Stock Adobe

 

Loading

Reklama
Reklama