Wczesne wykrycie ratuje życie – III Marsz Onkologiczny za nami

Uczestnicy III Marszu Onkologicznego przeszli w sobotę, 30 września br., spod Centrum Sportowo Rekreacyjnego do Miejskiego Domu Kultury, by zwrócić uwagę mieszkańców jak ważna jest profilaktyka choroby nowotworowej.

You are currently viewing Wczesne wykrycie ratuje życie – III Marsz Onkologiczny za nami

Marsz Onkologiczny zorganizowany został przez Stowarzyszenie Amazonek i osób z chorobą nowotworową w Zgorzelcu. Głównym celem marszu jest podniesienie świadomości społecznej na temat choroby nowotworowej, a przede wszystkim istoty badań profilaktycznych, gdyż nowotwór wcześnie wykryty jest wyleczalny. We wspólnym przejściu udział wzięły „Amazonki” z bliższych i dalszych miast, i miasteczek m.in. Bogatyni, Mysłakowic czy Olszyny. Nie zabrakło również osób, które przybyły by dać wyraz solidarności tym, którzy zmagają się z chorobą nowotworową oraz takich, co dołączali do marszu spontanicznie. Wśród uczestników wydarzenia nie zabrakło burmistrza miasta Rafała Gronicza i starosty Artura Bielińskiego. Władze miasta rokrocznie patronują inicjatywie.

 

 

Po dotarciu na miejsce, w Miejskim Domu Kultury, słuchacze mieli przyjemność uczestniczyć w wykładzie dr n. med. Marcina Wolskiego oraz w wystąpieniu specjalisty radioterapii dr n.med. Edyty Wolny – Rokickiej. Poruszyli oni temat wzrostu zachorowalności oraz najnowszych technik leczenia raka. Zarówno onkolodzy, jak i dyrektor szpitala w Zgorzelcu Zofia Barczyk, zwrócili uwagę zebranych na to, że zgorzeleckie Regionalne Centrum Onkologii i Centrum Radioterapii wyposażone są w najwyższej klasy, najnowocześniejszy sprzęt o wysokiej czułości, minimalizujący ryzyko powikłań. Dzięki takiemu wyposażeniu chorzy mogą w jednym miejscu, kompleksowo przejść wszystkie etapy zarówno diagnostyki, jak i samej terapii onkologicznej.

Wydarzenie uświetnił występ „Amazonek” z Olszyny. Nie zabrakło podziękowań dla wszystkich uczestników marszu oraz tych, którzy na co dzień działają w Stowarzyszeniu lub je aktywnie wspierają.

W holu Miejskiego Domu Kultury swoje stoiska otworzyły firmy na co dzień wspomagające odżywianie i leczenie onkologiczne. Pojawiły się też Kolorowe Raki, by pokazać jak nie tracić pozytywnego myślenia, mierząc się z chorobą.

„Kochaj życie, Dbaj o zdrowie, Nie daj się chorobie” – jak radzą Amazonki, które najlepiej wiedzą czym jest walka z nowotworem.

Cykl działań Stowarzyszenia Amazonek i osób z chorobą nowotworową w Zgorzelcu jest realizowany m.in. ze środków budżetu miasta Zgorzelec.

Źródło: zgorzelec.eu

Loading

Reklama
Reklama