Akurat w Zgorzelcu, dzięki działalności Zgorzeleckiego Klastra Efektywności Energetycznej (ZKlaster), energii zielonej jest pod dostatkiem. Dlatego nie dziwi fakt, że właśnie w tym mieście, w ramach Huba Innowacji, spółka Innovation AG stworzyła pierwszą polską platformę dla pojazdów elektrycznych.
Platforma EAGLE (pol. Orzeł) jest naturalną konsekwencją dotychczasowej myśli technicznej i osiągnięć Innovation AG. Przypomnijmy, że spółka ta w 2018 roku była autorem Sokła 4×4, czyli pierwszego polskiego, w pełni elektrycznego pojazdu, stworzonego metodą ekokonwersji polegającą na elektryfikacji samochodu terenowego, z napędem 4×4. W Sokole użyto po raz pierwszy autorskiej technologii EVACT, czyli elektronicznego systemu do diagnostyki i sterowania autem.
EAGLE to angielski akronim, złożony z pierwszych liter haseł opisujących podstawowe cechy polskiej platformy.
Electric – platforma jest przeznaczona dla elektrycznych vanów, a moc zainstalowanej w niej baterii może mieć od 60 do 110kvh. Pojazdy na platformie Innovation AG będą posiadały najnowsze technologie vehicle-to-grid (V2G), vehicle-to-vehicle (V2V) oraz vehicle-to-infrastracture (V2I), które pozwalają na oddanie przez pojazd energii do domu, innego pojazdu lub nawet wymianę danych z infrastrukturą drogową – sygnalizacją świetlną i informacją o natężeniu ruchu.
Automotive – platforma obecnie przeznaczona jest dla pojazdów dostawczych z kategorii N1, o napędzie na przednią oś. Bez problemu jednak może być dostosowana dla cięższych pojazdów z kategorii N2 oraz do napędu 4×4.
General – uniwersalna konstrukcja pozwala na zbudowanie na niej dowolnego pojazdu zadaniowego. Poza standardowym vanem, na platformie Innovation AG może powstać nadwozie karetki, straży pożarnej, samochodu policyjnego, a nawet otwarta zabudowa z dźwigiem.
Light – wyjątkowo niska masa własna ramy, której konstrukcja została opatentowana, to niekwestionowany atut, dzięki któremu można było powiększyć masę (i moc) baterii. Wpłynęło to bezpośrednio na uzyskanie niespotykanego w klasie N1 zasięgu z pełnym załadunkiem – ponad 300 km, na jednym ładowaniu.
E-platform – oznacza zastosowanie najnowszych inteligentnych technologii, jak wspomniany już wyżej system EVACT oraz takich rozwiązań jak: odwracalna pompa ciepła, chłodząca w lato i ogrzewająca pojazd zimą (HVAC ang. heating, ventilation, air conditioning)
Jednak najważniejszą cechą platformy EAGLE jest to, że powstała całkowicie dzięki polskiej myśli technicznej, jej tzw. local content wynosi 100%. Wszystkie kluczowe elementy, jak również cały projekt techniczny, są autorstwem polskich inżynierów i mechaników.
Dlaczego osiągnięcie inżynierów i mechaników z Innovation AG jest tak przełomowe?
Podkreślić należy, że platforma samochodowa to absolutnie kluczowa konstrukcyjna struktura, na której bazują później różne modele samochodów danej marki lub grupy koncernów motoryzacyjnych. Największe światowe firmy, jedną udaną platformę mogą wykorzystać w kilku lub nawet kilkunastu modelach aut.
Platforma EAGLE składa się z takich podzespołów jak: podwozie, układ hamulcowy, układ napędowy, układ kierowniczy i zawieszenie, które zostały zaprojektowane w sposób modułowy, aby umożliwić wykorzystanie ich w różnych konfiguracjach i wariantach pojazdów. Dzięki platformie Innovation AG w Polsce może ruszyć produkcja elektrycznych samochodów dostawczych, w wielu wariantach zabudów, z wykorzystaniem tych samych komponentów, co oczywiście pozwala na zmniejszenie kosztów produkcji i zapewnia większą efektywność. Zgorzelecka platforma EAGLE dołącza, tym samym, do listy produktów, na której są już światowi giganci – Volkswagen Group MQB, Ford Global C platform czy Toyota New Global Architecture (TNGA).
Na czym polega unikalność platformy EAGLE oraz jakie są plany dalsze plany Innovation AG opowiada prezes Albert Gryszczuk
Wiele firm potrafi zrobić podwozie. Niektórzy znają się też na nadwoziu, systemie wentylacyjnym czy układzie jezdnym. Ale tylko najlepsze firmy na świecie wiedzą, jak to wszystko zintegrować. Dlatego prace z tym związane prowadzimy w Zgorzelcu. Zatrudniliśmy najlepszych inżynierów, ale też odbyliśmy mnóstwo konsultacji, by użyć kluczowej wiedzy z różnych zakątków Polski i Europy. Mieliśmy wiele interakcji, ale większość pracy odbyła się w Polsce. Chcemy być liderem w swojej branży. Zgorzelec jest polską stolicą elektromobilności i w tym kierunku nadal będzie się rozwijał. W projektach Innovation AG pojawią się systemy takie, jak chociażby układ „steer-by-wire” [wirtualnie połączony z kołami, aktywny układ kierowniczy]. Mamy już plan na modernizację architektury oraz głowy pełne pomysłów na kolejne modele elektrycznych aut zadaniowych. Już teraz bardzo dużo daje nam współpraca z branżą kurierską, czy też doświadczenie czerpane z wcześniejszych komercyjnych projektów, związanych z ekokonwersją, np. elektryczny samochód terenowy – Sokół 4×4
Istotną kwestią jest różnica między autorską konstrukcją platformy, a projektami zakupionymi do Polski z zagranicy. Pozyskując projekt z pozwoleniem na zmiany, teoretycznie można zrobić z nim wszystko. Wówczas bierze się jednak całą odpowiedzialność ponieważ nie będzie już gwarancji od dostawców. To dlatego, że tak wiele zależy od integracji. Wszystkie zmiany mogą wpłynąć na NVH (noise, vibration, and harshness), odporność zderzeniową i to będzie zależne od tego, kto te zmiany wprowadził. Producenci zawsze wracają do autorów platformy, ponieważ tylko ci ostatni mogą poświadczyć, że auto po zmianach i integracji będzie działać prawidłowo. Platforma pojazdu jest najbardziej skomplikowaną architekturą w świecie automotive, ktoś ostatecznie musi mieć nad nią kontrolę i nie jest to, wbrew pozorom, ostateczny producent. Nie przez przypadek, największe koncerny motoryzacyjne wykorzystują często jedną platformę dla wielu modeli, a nawet różnych marek aut.
Czy w Polsce powstanie fabryka aut elektrycznych?
Biorąc pod uwagę szumne zapowiedzi polskich władz, już parę lat temu można było wierzyć, że pierwsze narodowe auta elektryczne jeżdżące po polskich drogach, to tylko kwestia czasu. Niestety, w 2023 roku, po wielu zmianach decyzji i koncepcji, trudno już z optymizmem patrzeć na przyszłość polskich elektrycznych pojazdów osobowych. Zupełnie inaczej sprawy się mają, jeżeli chodzi o elektryczne auta dostawcze. Platforma Innovation AG to prawdziwy game-changer. Daje ona możliwość uruchomienia produkcji polskich e-vanów od zaraz. Bez potrzeby kontraktowania zagranicznych dostawców i partnerów. Co więcej, rynek elektrycznych aut dostawczych jest wciąż mniej konkurencyjny niż elektryków osobowych, a parametry gwarantowane przez EAGLE pozwalają na osiągniecie sukcesu komercyjnego przez auta na niej zbudowane.
Źródło: Biuro Zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE