W ilu polskich firmach pracują Ukraińcy?

Pracownicy z Ukrainy są zatrudnieniu już w niemal co drugiej polskiej firmie — wynika z danych zamieszczonych w najnowszej edycji „Barometru Polskiego Rynku Pracy” przygotowywanego na zlecenie firmy Personnel Service.

You are currently viewing W ilu polskich firmach pracują Ukraińcy?

„Zatrudnienie Ukraińców w firmach w Polsce rośnie. Niemal co drugi przedsiębiorca deklaruje, że ma w swojej załodze kadrę ze Wschodu – to wzrost o 7 pp. w porównaniu do poprzedniej edycji badania i o aż 15 pp. w porównaniu rok do roku” — czytamy w raporcie „Barometr Polskiego Rynku Pracy”.

Dane zaprezentowane w edycji dla pierwszego półrocza 2023 r. wyglądają następująco:

  • 49 proc. polskich firm zatrudnia obecnie pracowników z Ukrainy;
  • 45 proc. nie zatrudnia pracowników z Ukrainy;
  • 6 proc. nie odpowiedziało na pytanie.

 

 

Głębsza analiza z podziałem na wielkość ankietowanych firm pokazuje, że im większe przedsiębiorstwo, tym wyższy jest odsetek zatrudnianych Ukraińców.

W gronie małych firm obywateli naszego wschodniego sąsiada zatrudnia 34 proc. przedsiębiorstw. Wśród średnich firm ten odsetek rośnie do 54 proc., a dużych do 58 proc.

„Pracownicy z Ukrainy najczęściej są zatrudniani na stanowiskach niższego szczebla – wskazało tak 56% firm. To stała tendencja utrzymująca się od początku prowadzenia badania. Warto jednak zaznaczyć, że rośnie odsetek Ukraińców na średnim szczeblu – już 32% pracowników z Ukrainy pracuje jako wykwalifikowana kadra średniego szczebla. To wzrost o 4 pp. w porównaniu do poprzedniej edycji badania. Odrobinę wzrosło też zatrudnienie Ukraińców na wyższym szczeblu – 9%, o 1 pp. więcej niż w poprzedniej edycji badania” — informują autorzy badania.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Ten post ma jeden komentarz

  1. Babnik

    A ilu pracuje w zinfo? Przy przebudowie strony chyba pracowali bo teraz nic tutaj nie widać. Wróćcie do starej wersji i zażadajcie zwrotu pieniędzy za to co wam zrobili ze stroną

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama