Upamiętnili ofiary deportacji

W niedzielę 12 lutego br. uroczystą mszą św. odprawioną w zgorzeleckim kościele p.w. Św. Bonifacego upamiętniono 83. Rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir.

You are currently viewing Upamiętnili ofiary deportacji

Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Wicestarosta Mirosław Fiedorowicz, Etatowy Członek Zarządu Ireneusz Owsik wraz z przedstawicielami Koła Sybiraków w Zgorzelcu złożyli kwiaty pod umieszczoną w przedsionku kościoła tablicą upamiętniającą ofiary deportacji.

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.

Pierwsza wywózka – w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku – była największa i najbardziej tragiczna pod względem liczby ofiar. Wiele osób straciło swoje życie, a rodziny zostały rozdzielone na wiele lat.

Mimo że upłynęło już wiele lat, pamięć o tej masowej deportacji nadal pozostaje żywa w naszej historii i kulturze.

Źródło: Powiat Zgorzelecki

Loading

Reklama
Reklama