PIEŃSK – 79. ROCZNICA FORSOWANIA NYSY ŁUŻYCKIEJ

13 kwietnia 2024 r. w 79. rocznicę Forsowania Nysy Łużyckiej, pod pomnikiem w Toporowie odbyły się uroczyste obchody upamiętniające to wydarzenie.

You are currently viewing PIEŃSK – 79. ROCZNICA FORSOWANIA NYSY ŁUŻYCKIEJ

Tak jak w ubiegłym roku organizatorami wydarzenia były gmina Pieńsk i gmina Węgliniec.

Obchody Rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej połączone były z XIV Rowerowym Rajdem Pamięci Toporów 1945-2024 r., ponad 130 cyklistów wyruszyło ze Zgorzelca, Pieńska i Węglińca aby uczcić obchody w Toporowie.

O godz. 14:00 uroczystym wprowadzeniem Pocztów Sztandarowych oraz odśpiewaniem Hymnu Państwowego rozpoczęliśmy obchody 79. Rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej pod pomnikiem w Toporowie.

Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jan Magda przywitał zaproszonych gości i podziękował za tak liczne przybycie na uroczystość.

Następnie Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Mariusz Wieczorek w krótkich słowach przypomniał wydarzenia z dnia 16 kwietnia 1945 roku oraz oddał hołd żołnierzom, którzy forsowali Nysę Łużycką za ich ofiarę, odwagę i krew jaką przelali w nadziei na wyzwolenie.

Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński również uczcił pamięć i wyraził potrzebę zachowania pamięci o walkach na Nysie Łużyckiej i bohaterskich czynach tysięcy żołnierzy.

Społeczny Komitet Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej w Zgorzelcu pamiątkowymi krzyżami uhonorował osoby przyczyniające się do kultywowania miejsc pamięci i zaangażowanie w krzewienie patriotyzmu.

Odznaczenia wręczył Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego RP we Wrocławiu płk mgr Ryszard Leparowski.

Następnie zostały złożone wieńce i zapalone znicze przez przedstawicieli lokalnych władz, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców Gmin Pieńsk i Węgliniec.

O oprawę artystyczną zadbała grupa „Pryma” z Węglińca.

Na zakończenie uroczystości wkopana została pamiątkowa tablica „Szlak Bohaterów II Armii Wojska Polskiego”, która ma być początkiem przyszłego szlaku turystycznego.

Po uroczystości odbył się poczęstunek przygotowany przez organizatorów.

O jakość organizacji tego wydarzenia zadbali: gmina Pieńsk, gmina Węgliniec, Nadleśnictwo Pieńsk, Nadleśnictwo Węgliniec, Nadleśnictwo Ruszów, GCKSiR Węgliniec, EuRegioKom Pieńsk, OSP Ruszów, OSP Jagodzin, ZUK Pieńsk.

Do zobaczenia za rok!

Aby pamięć o tych, co polegli za naszą wolność nie zaginęła nigdy.

Źródło: Euregiokom Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku

Fot. M. Pozorski

Loading

Reklama
Reklama