Ukrainiec zatrzymany za przemyt ludzi

Młody obywatel Ukrainy został zatrzymany za przemyt 7 Syryjczyków. Przewoził ich z Białoruskiej granicy do Niemiec.

You are currently viewing Ukrainiec zatrzymany za przemyt ludzi

09.12 funkcjonariusze z Placówki SG w Zgorzelcu wytypowali na autostradzie A4 do kontroli Forda Fokusa na polskich numerach rejestracyjnych. Autem kierował 35-letni obywatel Ukrainy posiadający czeską kartę pobytu. Razem z Ukraińcem w aucie podróżowało 7 mężczyzn (obywateli Syrii) w wieku od 19 do 35 lat.

Obywatel Ukrainy został zatrzymany. Natomiast przeprowadzona przez Straż Graniczną kontrola legalności pobytu obywateli Syrii w naszym kraju wykazała, że do Polski dostali się niezgodnie z prawem, dodatkowo ich pobyt w Polsce jest nielegalny.

Cudzoziemcy przy sobie posiadali paszporty, a w nich rosyjskie wizy.

W sprawie tej funkcjonariusze SG wszczęli postępowanie przygotowawcze. Obywatel Ukrainy przyznał się, iż w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, udzielił pomocy w przekroczeniu granicy państwowej z Białorusi do Polski oraz z Polski do Niemiec obywatelom Syrii. Obywatel Ukrainy dodatkowo naraził 7 cudzoziemców na utratę życia i zdrowia przewożąc ich pięcioosobowym autem. Ukrainiec za popełnione przestępstwo dobrowolnie poddał się karze 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata. Prokurator zadecydował także o przepadku osiągniętej korzyści majątkowej w kwocie 5 tysięcy dolarów pochodzących z przestępstwa.

Wobec obywateli Syrii wszczęte zostało postępowania w sprawie zobowiązania do opuszczania strefy Schengen. Do czasu jego zakończenia paszporty cudzoziemców zostały zdeponowane przez Straż Graniczną, a Syryjczycy zobowiązali się do realizowania wydanego wobec nich postanowienia o zastosowaniu środków wolnościowych.

Źródło/fot.: NOSG

Loading

Reklama
Reklama