Suszarki walcowe – charakterystyka i zastosowanie

Suszarki walcowe, nazywane też suszarniami walcowymi wykorzystuje się do suszenia produktów o konsystencji bardzo stężonych roztworów, zawiesin, żelów i past, zwłaszcza lepkich lub włóknistych.

You are currently viewing Suszarki walcowe – charakterystyka i zastosowanie

Jak są zbudowane i jak działają te maszyny? W jakich branżach wykorzystuje się suszarki walcowe i przy wytwarzaniu jakich produktów? Jakie są najważniejsze zalety tych maszyn? Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o suszarniach walcowych.

Czym są suszarki walcowe i jak działają?

Suszarki walcowe zaliczane są do suszarek kontaktowych, w których jak sama nazwa wskazuje, suszenia następuje poprzez bezpośredni kontakt materiału z rozgrzaną powierzchnią roboczą maszyny. W tym przypadku jest to obrotowy walec, a właściwie cylinder ogrzewany od środka parą.

 

Surowiec nanoszony jest w postaci cienkiej, równomiernej warstwy na walce suszarni, który obraca się na tyle wolno, by zapewnić odpowiedni czas suszenia. Po niepełnym obrocie cylindra, zwykle od 1/3 do 1/2 pełnego obrotu, wysuszony materiał w postaci filmu, płatków lub proszku jest usuwany przez specjalny nóż.

 

Suszarki walcowe są dobrze przystosowane do pracy ciągłej. Występują też niekiedy modyfikacje w przedstawionej budowie. Przykładowo, maszyny są wykonywane nie tylko jako suszarnie jednowalcowe, lecz także dwuwalcowe.

 

Zastosowanie suszarni walcowych w przemyśle

Suszarki walcowe można wykorzystywać do materiałów, które przed rozpoczęciem procesu suszenia mają odpowiednią lepkość i konsystencję, żeby warstwowo przylegać do powierzchni suszącej walca. Maszyny znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle spożywczym, lecz niekiedy też w innych branżach.

 

W przemyśle spożywczym suszarni walcowych używa się między innymi podczas produkcji:

  • mleka w proszku i żywności dla dzieci;
  • skrobi ziemniaczanej i modyfikatów krochmalowych;
  • płatków zbożowych i ziemniaczanych;
  • żelatyny oraz przetworów mięsnych i rybnych;
  • suszów owocowych i warzywnych;
  • deserów i wyrobów cukierniczych;
  • żywności specjalnego przeznaczenia;
  • pokarmu dla rybek i innych zwierząt.

 

Z kolei w przemyśle chemicznym suszarki walcowe stosuje się do suszenia nawozów, pigmentów i niektórych polimerów. Wykorzystywane są również w branży farmaceutycznej, na przykład przy obróbce ekstraktów roślinnych i witamin.

 

Zalety suszarek walcowych

Najważniejsze korzyści zastosowania przemysłowych suszarni walcowych to:

 

  • wyższa efektywność energetyczna niż w przypadku suszarek pneumatycznych, co przekłada się na obniżenie kosztów;
  • szybki i równomierny proces schnięcia, który skutecznie zabezpiecza produkt przed przegrzaniem i przesuszeniem;
  • możliwość uzyskania wyrobu końcowego z mniejszym udziałem nośnika lub bez wspomagania nośnikiem;
  • stosunkowo prosta, wytrzymała konstrukcja, która sprawia, że suszarki walcowe wyróżniają się długą żywotnością i niską awaryjnością.

 

Gdzie szukać używanych suszarek walcowych na sprzedaż?

Podobnie jak w przypadku wielu innych rodzajów sprzętu procesowego, nowe suszarnie walcowe kupowane od producenta lub dystrybutora to często znaczny wydatek. Dużym zainteresowaniem cieszą się więc maszyny przemysłowe z rynku wtórnego.

 

Używane suszarki walcowe w dobrym stanie technicznym można znaleźć na przykład w serwisie Foeth. Każda z nich jest skrupulatnie mechanicznie testowana i w razie potrzeby naprawiana przed wysyłką, co gwarantuje, że maszyna na pewno jest sprawna.

 

Foeth to największy w Europie sprzedawca używanego sprzętu procesowego znanych i cenionych marek. Oferuje suszarki walcowe o zróżnicowanej powierzchni roboczej – obecnie od 0,4 do 19 m² – oraz mocy silnika (0,4-13,5 kW).

Loading

Reklama
Reklama