Straciła ponad pół miliona złotych

Zgorzeleccy policjanci ostrzegają przed inwestowaniem w rzekome akcje jednej ze spółek gazowniczych. Na reklamy zachęcające do inwestycji często można natknąć się na popularnych portalach społecznościowych.

You are currently viewing Straciła ponad pół miliona złotych

Niestety jedna z mieszkanek Zgorzelca skuszona ofertą zysku zdecydowała się zainwestować. Wpłaciła jedynie 930 złotych, jednak przestępcy przejęli dostęp do jej rachunku bankowego i wypłacili z niego ponad pół miliona złotych.

Obietnica szybkiego zysku i udanej inwestycji skusiła mieszkankę Zgorzelca do zainwestowania swoich oszczędności. 73-letnia kobieta w mediach społecznościowych zobaczyła ogłoszenia zachęcające do zainwestowania w spółkę gazowniczą. Zyski oczywiście miały być pewne i wysokie. Na początku seniorka musiała wypełnić formularz zgłoszeniowy i poczekać na informacje od „konsultantki”, która szczegółowo i spokojnie wyjaśniła cały proces przedsięwzięcia. Jednocześnie zapewniała rozmówczynię, że stanie się udziałowcem gazociągu, dzięki czemu będzie czerpać stałe i wysokie zyski. Seniorka przelała na wskazany rachunek bankowy 930 złotych. Kilka dni później odezwał się następny ,,konsultant”, który namówił kobietę do zainstalowania programu, który rzekomo miał pomóc w posługiwaniu się kontem klienta. Linki do fałszywej aplikacji kobieta otrzymywała drogą mailową. Przestępca cały czas instruował rozmówczynię co ma robić, gdzie klikać. Niestety w rzeczywistości seniorka zainstalowała program umożliwiający oszustom zdalne sterowanie jej komputerem. W ten sposób przestępcy przelali z konta 73-latki ponad pół miliona złotych.

 

 

W jaki sposób można się chronić przed oszustwami inwestycyjnymi?

  • Jeśli chcesz zainwestować, a nie masz doświadczenia, poszukaj zaufanego doradcy finansowego, brokera lub maklera giełdowego, który pomoże Ci podjąć pierwsze kroki. Nie podejmuj swoich decyzji pochopnie.
  • Nie wierz reklamom, ogłoszeniom ani doradcom, którzy mówią o szybkim zysku bez ryzyka.
  • Jeśli otrzymasz od kogoś propozycje inwestycji, sprawdź, czy jest ona prawdziwa. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości – zgłoś sprawę do swojego banku lub na policję.
  • Zweryfikuj firmę, inwestycję czy osobę, która namawia Cię do zainwestowania. Zachęcamy Cię do śledzenia informacji zamieszczanych przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i CSIRT KNF, gdzie możesz zapoznać się z listą stron firm i podmiotów, które są fałszywe.
  • Pamiętaj, nigdy nie podawaj haseł, danych logowania, kodów BLIK i innych kodów autoryzacyjnych. Chroń dane swojej karty płatniczej.

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Loading

Reklama
Reklama