Sprawdź w jaki sposób prawidłowo segregować śmieci

Obowiązek segregacji śmieci obowiązuje każdego z nas. To prosta czynność, która może wprawić w chwilową konsternację. Dlatego przedstawiamy 15 najbardziej problematycznych śmieci. Które z nich mogą zostać poddane recyklingowi?

You are currently viewing Sprawdź w jaki sposób prawidłowo segregować śmieci

Gdzie wyrzucić styropian?

Styropian to porowate tworzywo sztuczne, którego używamy każdego dnia. W większości przypadków można wyrzucać je do pojemników na tworzywa sztuczne i metale. Jeśli opakowanie jest mocno zatłuszczone, należy wyrzucić je do odpadów zmieszanych. Tłuszcz może uniemożliwić efektywny recykling.

Jeśli chcemy wyrzucić styropian, który służył do chronienia sprzętów RTV i AGD lub styropian budowlany, należy udać się do PSZOK-a. Można także zamówić usługi specjalistycznej firmy, która zajmie się usunięciem problematycznych odpadów w dużych ilościach.

Do jakiego kosza wyrzucić paragony?

Paragony to problematyczny odpad. Wiele osób sądzi, że można je wyrzucać do pojemników na papier. Okazuje się, że kwity drukowane są na papierze termicznym, który pokryty jest tworzywem sztucznym. Zakłady, które przetwarzają makulaturę, nie pozyskują papierów woskowanych i z dodatkiem plastiku. To oznacza, że paragony należy wyrzucać do odpadów zmieszanych.

Sieć Kaufland wprowadziła w ostatnim czasie paragony na szaro-niebieskim papierze. Ten rodzaj paragonu jest tworzony według nowoczesnej metody tworzenia papieru termicznego i pochodzi z odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Można go poddawać recyklingowi, dlatego powinniśmy go wyrzucać do pojemników na papier.

Do którego pojemnika wyrzucać paragony? Niestety niewiele osób zna prawidłową odpowiedź na to pytanie

Jaki kosz na kartony po mleku i sokach?

Kartony po mleku lub soku są zwykle stworzone z przynajmniej dwóch materiałów. Najczęściej do ich produkcji służy papier, aluminium i tworzywa sztuczne. Recykling opakowań wielomateriałowych takie jak te, to skomplikowany, ale możliwy proces. Z tego powodu warto wrzucać kartony do pojemników na tworzywa sztuczne i metale.

Jaki kosz na tubkę po paście do zębów

Tubka po paście do zębów jest wykonana z plastiku. To oznacza, że można ją wyrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Nie trzeba jej myć przed wyrzuceniem, wystarczy upewnić się, że jest opróżniona.

Zatłuszczone tworzywa sztuczne nie nadają się do recyklingu.

Gdzie wyrzucić fusy po kawie i torebki od herbaty?

Fusy po kawie są odpadem biodegradowalnym, dlatego możemy wrzucać je do pojemnika na bioodpady. Jeśli używamy papierowych filtrów do parzenia napoju, również możemy je wrzucić do odpadów bio.

W przypadku herbaty nie zawsze wiadomo, z czego wykonana jest torebka, w której się ją parzy. Fusy herbaciane można wyrzucać do odpadów bio. W przypadku sznureczka oraz etykiety przy torebce powinny się one znaleźć w odpadach zmieszanych i papierowych. Przez to, że torebka od herbaty jest tak mała, nie opłaca się poświęcać dużo czasu na poprawne rozdzielenie każdego elementu. Dlatego polecamy wyrzucać torebkę od herbaty do odpadów zmieszanych.

 

Jaki kosz na ręcznik papierowy?

Ręcznik papierowy w większości przypadków nie nadaje się do recyklingu. Tak samo jak papier toaletowy, serwetki czy chusteczki higieniczne. Włókna celulozowe, które się w nich znajdują, są zbyt krótkie, aby umożliwić ich przetworzenie. Dodatkowo mokre, brudne i tłuste ręczniki papierowe mogą zabrudzić całą frakcję odpadów do recyklingu. Z tego powodu warto wyrzucać ręczniki papierowe do odpadów zmieszanych.

Gdzie wyrzucić mięso i kości?

Mięso i kości zaliczają się do III kategorii produktów ubocznych pochodzenia zwierzęta. Oznacza to, że nie są uznawane za niebezpieczne. Mimo to nie należy wrzucać ich do pojemników na śmieci biodegradowalne.

Mięso i kości należy wrzucać do odpadów zmieszanych. Dotyczy to także wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym wędlin, kości, czy resztek ryby.

Do odpadów bio wyrzucamy tylko rzeczy nadające się na kompost.

Który kosz jest na baterie?

Baterie należy poddawać recyklingowi przez to, że zawierają metale ciężkie. Jeśli są składowane razem z odpadami zmieszanymi, mogą powodować zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych. Baterię należy oddzielać od odpadów zmieszanych, a następnie oddawać je do punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Gdzie wyrzucić żarówki?

Przed wyrzuceniem żarówki, należy sprawdzić, do jakiego rodzaju się zalicza. Tradycyjne mogą lądować w odpadach zmieszanych. W przypadku żarówek energooszczędnych, halogenowych, ledowych oraz reflektorków, należy oddać je do lokalnego PSZOK-a.

Jaki kosz na przeterminowane leki?

Leki również należą do odpadów niebezpiecznych. Zawarte w nich substancje mogą po kontakcie z glebą lub wodami gruntowymi, negatywnie wpływać na środowisko. Dlatego nie należy wyrzucać ich do domowych pojemników na śmieci. Na szczęście w każdym mieście można znaleźć apteki lub przychodnie, które przyjmują przeterminowane lub zużyte leki. Można je także oddać do lokalnego PSZOK-a.

Przeterminowane leki można wyrzucać w poszczególnych aptekach, przychodniach i szpitalach.

Jaki kosz na olej po smażeniu?

Oleju pod żadnym pozorem nie można wylewać do kanalizacji sanitarnej. W niskich temperaturach tężeje, przez co przyczynia się do zapychania rur. Z tego powodu oleju należy pozbywać się w inny sposób.

Zużyty olej spożywczy należy przelać do butelki lub słoika i szczelnie zamknąć. Następnie można wyrzucić pojemnik do śmieci zmieszanych. Można także oddać odpad w PSZOK-u. Niestety nie wszystkie punkty przyjmują olej z gospodarstw domowych.

Gdzie wyrzucić płyty CD?

Pomimo że płyty CD są wykonane z kilku warstw surowców, można je poddawać recyklingowi. Zalicza się je odpadów wielomateriałowych. Można je wyrzucać do pojemników na metale i tworzywa sztuczne oraz w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Jaki kosz na ubrania?

W przypadku pozbycia się ubrań warto na początku ocenić ich stan. Jeśli nie są zniszczone, a po prostu nam się znudziły, nie trzeba ich wyrzucać. W każdym mieście można znaleźć pojemniki na odzież dla potrzebujących. Wiele ośrodków stale prowadzi zbiórkę ubrań, gdzie można pozbyć się odzieży, która nie jest zniszczona.

W przypadku ubrań, które nie nadają się do użytku, można je zawieźć do PSZOK-a. Zwykle na odzież są zarezerwowane specjalne pojemniki, które dostępne są na terenie placówki. Zniszczone ubrania można także wyrzucać do odpadów zmieszanych.

Opakowanie po jajkach wyrzuć do plastików i metali lub do papieru

Gdzie wyrzucić opakowanie po jajkach?

Przed wyrzuceniem opakowania po jajkach należy upewnić się, z czego jest wykonane. Styropianowe wytłoczki powinniśmy wyrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Opakowań, które są z papieru, należy pozbywać się, korzystając z pojemników na papier. Należy pamiętać, że wytłoczki powinny być czyste. Jeśli papier jest zatłuszczony lub brudny, trzeba wyrzucić go do odpadów zmieszanych.

Jaki kosz na puszki po farbie?

Jednym z najbardziej problematycznych materiałów do wyrzucenia jest puszka po farbie. Ustawa Prawo Ochrony Środowiska i Ustawa o Odpadach zaliczają zarówno farbę, jak i jej opakowanie do odpadów budowlanych oraz lakierniczych. Zawartość związków chemicznych, które można znaleźć w farbie, może wyrządzić znaczące szkody dla środowiska po kontakcie z glebą i wodą gruntową. Dlatego uznaje się ją za odpad niebezpieczny, którego nie można wyrzucić do zwykłego pojemnika na śmieci.

Utylizacją puszki po farbie zajmują się punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Na stronie internetowej urzędu miasta powinna znajdować się informacja, gdzie można znaleźć lokalny lub mobilny PSZOK. Oddanie odpadów do utylizacji nic nie kosztuje.

Źródło: zielona.interia.pl

Loading

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Recykling

    Styropian opakowaniowy wrzucić do pojemników na tworzywa sztuczne i metale – tego typu odpad to nic innego jak tworzywo sztuczne. Telewizor, pralka czy laptop przywieziony z centrum handlowego można więc odpakować, a zużyty styropian wrzucić do żółtego kosza na śmieci.

  2. adams psk

    za dużo tego,lepiej do lasu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama