Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą

Referat ds. kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zapraszają na rozmowę ze Zbigniewem Rokitą wokół jego najnowszej książki „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych“.

You are currently viewing Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą

Sam autor tak o niej mówi:

To tu, na „Ziemiach Odzyskanych”, miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Europy. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę. Ale wciąż widać szwy, którymi pozszywali Polski przedwojenną i powojenną. Wyłażą france. Bo tu, na „Odzyskanych”, jest jakoś inaczej. Uliczne tabliczki przypominają piastowskie drzewka genealogiczne, zewsząd wyzierają cegły o barwie wściekłej krwi, blokowiska lokowane na prawie niemieckim, wilhelmińskie gmachy otoczone przez parkingi niestrzeżone, a jednak płatne. Tutejsi Polacy często wciąż wahają się, czy już są stąd, czy jeszcze znikąd – a niektórzy dalej snują opowieść, którą ktoś ileś tam lat temu przerwał martwym już mieszkańcom ich kamienic. I dlatego ja, kundel „Ziem Odzyskanych”, zlepiony z tutejszych i przyjezdnych, ruszyłem w tę dziwną podróż po „Odzyskanych”, po Poniemiecczyźnie, żeby to wszystko ujrzeć na własne oczy.

 

 

Zbigniew Rokita (ur. 1989 w Gliwicach, mieszka w Katowicach) – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Jego „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku“ (2020) została w 2021 r. wyróżniona podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników. Jest także autorem sztuk teatralnych i stałym współpracownikiem Tygodnika Powszechnego.

Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych“

Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą

1.03.2024, 17:00, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, wstęp wolny.

Obydwie książki, „Kajś“ i „Odrzanię“, będzie można zakupić na miejscu przed lub po spotkaniu z autorem.

 Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu

Loading

Reklama
Reklama