Przedsmak wypełnionych filmami festiwalowych dni: Otwarcie 21. Nyskiego Festiwalu Filmowego w Zittau

We wtorek, 14 maja w Teatrze Gerharta Hauptmanna w Zittau rozpocznie się 21. Nyski Festiwal Filmowy.

You are currently viewing Przedsmak wypełnionych filmami festiwalowych dni: Otwarcie 21. Nyskiego Festiwalu Filmowego w Zittau

Od godziny 19:00 organizatorzy zaproszą nas na nadchodzące festiwalowe dni oraz zaprezentują program filmowy, jury i hity tegorocznej edycji. Film otwarcia „Łokieć“ Aslı Özarslan, oparty na powieści Fatmy Aydemir o tym samym tytule, to atmosferycznie gęsty portret młodej kobiety, która płaci wysoką cenę, aby uwolnić się od społecznych projekcji. Współautorka Claudia Schaefer oraz aktorka grająca główną rolę, Melia Kara, pojawią się w Zittau, aby porozmawiać o filmie. Następnie DJ Sagan wprowadzi nas muzycznie w festiwalowy nastrój w foyer teatru.

Do niedzieli, 19 maja, trójnarodowy festiwal filmowy zaprezentuje w 19 kinach i lokalizacjach w Niemczech, Polsce i Czechach – m.in. w Großhennersdorfie, Zittau, Görlitz, Zgorzelcu, Varnsdorfie i Libercu – blisko 90 filmów fabularnych, dokumentalnych oraz krótkometrażowych z trzech sąsiedzkich krajów oraz z Europy Wschodniej. W programie znajdą się ponadto rozmowy o filmie, koncerty, wystawa i wiele więcej. W konkursach na najlepszy film fabularny oraz dokumentalny weźmie udział po 9 produkcji. Konkurs filmów krótkometrażowych zawiera 30 filmów przeróżnych gatunków – od fikcji czy dokumentu, aż do animacji oraz filmu eksperymentalnego. W sekcji „Regionalia“ mamy zgłoszenia lokalnych twórców filmowych lub filmy o życiu w regionie oraz tematy serbołużyckie. Trzy okna do trzech krajów pokażą nam aktualne produkcje z Niemiec, Polski oraz Czech. A w Centrum Panorama w czeskim Varnsdorfie, również w roku 2024, znów będzie można obejrzeć klasykę filmu w bogatej technice 70mm czy też specjalnym formacie 35mm oraz wersji 3D, oraz m.in. tegorocznego laureata Oscara, „Oppenheimera“.

 

 

Tegoroczna sekcja Fokus zatytułowana „Female Perspectives“ poświęcona jest kobiecym punktom widzenia nie tylko w kinie i prezentuje filmy wyreżyserowane przez kobiety, opowiadające historie silnych i wpływowych postaci kobiecych. Również program towarzyszący tej sekcji jest pełen wspaniałych artystek. W czwartek, 16 maja, w Teatrze w Zittau będziemy przeżywać „Wieczór dla Thomasa Brascha“. Marion Brasch oraz Masha Qrella uhonorują pisarza i dramaturga mieszanką tekstów, filmów i indie-popowych piosenek. A w środę, 15 maja, w Kulturfabrik Meda w Mittelherwigsdorfie odbędzie się koncert z Barbarą Morgenstern.

Uroczyste wręczenie nagród 21. Nyskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się 18 maja w Kühlhaus w Görlitz. To tutaj zostaną rozdane Nyskie Ryby – wyrzeźbione festiwalowe nagrody – m.in. za najlepszy film fabularny, dokumentalny oraz krótkometrażowy, za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i najlepszą scenografię oraz nagrody dla ulubieńców publiczności. Następnie w Kühlhaus na scenie wystąpi na żywo ukraińska raperka Alyona Alyona, która w zeszły weekend wywalczyła trzecie miejsce dla swojej ojczyzny podczas konkursu Eurowizji 2024 w Malmö.

Pełen program, bilety na filmy i wydarzenia oraz aktualności związane z Nyskim Festiwalem Filmowym można znaleźć online na stronie neissefilmfestival.net/pl.  

Europa na żywo w regionie Trójstyku nad Nysą Łużycką

Od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy oferuje młodym twórczyniom i twórcom filmowym platformę, przedstawia publiczności znane filmy oraz reżyserki i reżyserów, jak również porusza istotne tematy. Wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju jest przy tym jego transgraniczny i trójnarodowy charakter z wydarzeniami odbywającymi się w 19 kinach w trzech krajach wzdłuż Nysy Łużyckiej. W ten sposób festiwal stał się kulturowym mostem dla filmowych fanów z sąsiednich krajów. Co roku to święto filmu skupia się na związkach i stosunkach między ludźmi z Europy Wschodniej oraz na aktualnych filmowych rozliczeniach z przeszłością i teraźniejszością.

Patronat honorowy nad 21. Nyskim Festiwalem Filmowym objęli Michael Kretschmer, premier Wolnego Kraju Związkowego Saksonii, Martin Půta, hetman Kraju Libereckiego oraz Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.

21. Nyski Festiwal Filmowy jest finansowo wspierany przez środki: Saksońskiego Ministerstwa Nauki, Kultury i Turystyki, Obszaru Kulturowego Górne Łużyce-Dolny Śląsk, powiatu Görlitz – Wokrjes Zhorjelc, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, Mitteldeutsche Medienförderung, Fundacji Kulturalnej Wolnego Państwa Saksonii, Niemiecko-Czeskiego Funduszu Przyszłości, Partnerstwa dla Demokracji – Powiat Görlitz i Kraj Liberecki. Instytucja ta jest współfinansowana z wpływów podatkowych na podstawie budżetu zatwierdzonego przez członków Saksońskiego Landtagu.

źródło: Michael Lippold / Kunstbauerkino e.V.

Loading

Reklama
Reklama