Prawo i Sprawiedliwość mówi o bezrobociu i przypomina rządy Donalda Tuska

Bezrobocie w Polsce i w naszym regionie na przestrzeni ostatnich lat stało się kolejnym elementem kampanii wyborczej. PiS mocno uderza w Donalda Tuska i pokazuje, co się zmieniło za ich rządów.

You are currently viewing Prawo i Sprawiedliwość mówi o bezrobociu i przypomina rządy Donalda Tuska

W samo południe, w piątek, 25 sierpnia 2023 roku na rynku miejskim w Lwówku Śląskim odbyła się konferencja prasowa polityków Prawa i Sprawiedliwości, podczas której mówili o bezrobociu. O bezrobociu sprzed lat, tym za czasów rządów Donalda Tuska, ale i tym obecnym. W spotkaniu udział wzięli Pani Marzena Machałek Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pan Rafał Ślusarz Senator RP, Pan Szymon Pogoda Poseł na Sejm RP a także działacze PiS z regionu.

Politycy mówili, iż zostali wywołani do tablicy przez byłego premiera Donalda Tuska, który w trybie wyborczym złożył pozew do sądu przeciwko treści jednego z kampanijnych spotów.

 Dzisiaj jesteśmy w Lwówku Śląskim z bardzo trudnym tematem, który wywołał Donald Tusk, ale jeśli Donald Tusk chce rozmawiać o bezrobociu to my możemy o tym bezrobociu rzeczywiście mówić, bo Donald Tusk to premier bezrobocia, to premier biedy polskich rodzin. – wskazywała pani minister, która przypomniała, jakie było bezrobocie za czasów rządów Platformy.

– To, o czym warto przypominać, to tak naprawdę, jakie było bezrobocie za czasów rządu Donalda Tuska. Ono trawiło, niszczyło ludzi w Lwówku Śląskim, ale też w innych miejscowościach. Tu jest poseł z Bolesławca, to wie doskonale, co się działo jeszcze nie tak dawno temu w Bolesławcu. Ja pamiętam Kamienną Górę, Kowary, … to są miasta, w których było ogromne bezrobocie gdzie ludzie nie mieli pracy i pamiętam, jako nauczyciel w jakiej kondycji były polskie rodziny i jak wyglądało życie polskich rodzin za czasów Donalda Tuska. To rzeczywiście było bardzo trudne, ponieważ Donald Tusk cieszył się i pokazywał, że Polska jest zieloną wyspą, a Polacy niestety nie mieli pracy. – mówiła Pani Marzena Machałek, która podkreślała, iż Platforma wniosła pozew, bo PiS w spocie pomylił się o 0,6 procent, dlatego teraz rządzący prowadzą akcję informacyjną mającą na celu pokazanie, jakie było to bezrobocie.

 

 

Pani minister wskazywała, iż średnie bezrobocie w kraju za czasów Tuska, w 2013 roku było na poziomie, ponad 14,4%, co daje 2,3 miliona osób bez pracy, zaznaczając, iż to więcej osób, niż zamieszkuje taki region jak Lubelszczyzna. Marzena Machałek przypominała, iż w niektórych regionach kraju to bezrobocie było znacznie wyższe.

– W 2013 roku w powiecie lwóweckim to było 27 procent bezrobocia. 27 procent! Dzisiaj ono jeszcze jest, ale jest poniżej 9 procent, a dokładnie wynosi 8,9 procent. W powiecie bolesławieckim, który zawsze się prężnie rozwijał, w 2013 roku bezrobocie wynosiło niespełna 16 procent a dziś to jest 3,3 procenta. Powiat złotoryjski to było ponad 29 procent bezrobocia w 2014 roku jeszcze, a dzisiaj ma ponad 13 procent, więc zobaczcie, jaka to jest różnica. – mówiła Pani Machałek, która podkreślała, iż dzisiaj te miasta nie borykają się z bezrobociem, a coraz częściej borykają się z brakiem ludzi do pracy, bo Polska się rozwija, bo Polska to w tej chwili to kraj, jeśli chodzi o inwestycje, najprężniej rozwijający się w Unii Europejskiej i kraj, w którym jest jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej.

Pan Senator Rafał Ślusarz wspominał, iż za czasów rządów Platformy bezrobocie w takim powiecie lwóweckim było jednym z najwyższych w kraju.

– Dziesięć lat temu to bezrobocie we Lwówku było jednym z największych w Polsce 27%. Co czwarty człowiek był bez pracy. To przecież jest ogromne obciążenie dla całej społeczności. Ja byłem wtedy w radzie powiatu i pamiętam te nasze debaty i naszą bezradność wobec tego zjawiska, które miało konsekwencje przecież i zdrowotne i społecznej i ludzie wyjeżdżali z Polski. W ten sposób Lwówek stał się jakby symbolicznym miejscem – podkreślał Pan Senator.

 Dziś bezrobocie w Polsce jest drugim najniższym bezrobociem całej Unii Europejskiej i to pokazuje Szanowni Państwo rozwój gospodarczy, który w Polsce w przeciągu tych 10 lat postępował. Dziś najważniejsze jest to, że bezrobocie jest niskie, bo pamiętamy wszyscy w 2013 rok a w szczególności mieszkańcy tej ziemi, kiedy znalezienie pracy tu lokalnie graniczyło poniekąd z cudem – mówił Poseł Szymon Pogoda.

Dobra i stabilna praca gwarantuje nam bezpieczeństwo, możliwość godnego życia, utrzymania rodziny na godnym poziomie. Dlatego temat pracy z pewnością jeszcze nie raz w tej kampanii powróci.

 

Loading

Ten post ma jeden komentarz

  1. slava janek

    yebać pis!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama